Aggretsuko (jap. アグレッシブ烈子 Aguresshibu Retsuko) – anime oparte na postaci stworzonej przez “Yeti” dla firmy produkującej maskotki “Sanrio”. Postać Retsuko pierwszy raz ukazała się w krótkometrażowej animacji, stworzonej przez Fanworks na TBS Television (Tokyo Broadcasting System Television) pomiędzy kwietniem 2016 a marcem 2018 roku.
Oryginalna adaptacja anime została udostępniona na całym świecie w serwisie Netflix w kwietniu 2018 r. Drugi sezon miał swoją premierę w czerwcu 2019 r. W sierpniu 2019 r. Netflix zapowiedział trzeci sezon. Dzięki uprzejmości “Oni Press” seria komiksów jest obecnie produkowana przez Daniela Barnesa i D.J. Kirkland. Wydanie pierwszego numeru ma nastąpić w lutym 2020 r.
Retsuko to 25-letnia panda czerwona, która pracuje w dziale księgowym japońskiej firmy handlowej. W obliczu ciągłej frustracji przebojowych przełożonych i irytujących współpracowników, Retsuko wyrzuca swoje emocje, chodząc co wieczór do baru karaoke i śpiewając death metal. Po pięciu latach codziennej, ciężkiej pracy Retsuko, następuje szereg wydarzeń zmuszających ją do zmiany relacji ze współpracownikami i zmiany życia w nieoczekiwany sposób. W końcu Retsuko dochodzi do wniosku, że jedynie wyjście za mąż pozwoli jej zrezygnować z pracy.
Seria 100 krótkometrażowych odcinków w reżyserii Rarecho Fanworks nadawana na antenie TBS Television. Między 2 kwietnia 2016 r. a 31 marca 2018 r. W ramach programu telewizyjnego Brunch Ō-sama. “Pony Canyon” zaczął wydawać odcinki na DVD od 18 stycznia 2017 r.
Oryginalna seria Netflix została ogłoszona w grudniu 2017 r. Pierwszy sezon, składający się z dziesięciu odcinków, został wydany na całym świecie 20 kwietnia 2018 r., a drugi sezon został wydany 14 czerwca 2019 r. Trzeci sezon został ogłoszony. Świąteczny dodatek specjalny został wydany 20 grudnia 2018 r.
Aggretsuko spotkało się z uznaniem krytyków w Ameryce. To samo tyczy się odbiorców w Polsce. Aggretsuko jest uważany za dobrą “odskocznię” od ambitnych tworów Netflix. Anime w założeniu przeznaczone młodszym odbiorcom, znalazło odbiór wśród osób dorosłych, osób pracujących w korporacjach i utożsamiających wydarzenia z anime ze swoim życiem prywatnym.