André Holland

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

André Holland (ur. 28 grudnia 1979 w Bessemer) – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Urodził się w Bessemer w stanie Alabama jako syn Mary i Donalda Hollandów. W wieku 11 lat po raz pierwszy raz wystąpił w musicalu Oliver! na scenie Birmingham Summerfest Theatre. Po ukończeniu John Carroll Catholic High School studiował na Florida State University i za granicą w FSU London Study Centre. W 2006 ukończył studia na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie uzyskał dyplom Master of Fine Arts.

W 2006 zagrał w jednym z odcinków serialu NBC Prawo i porządek. Grał także w produkcjach teatralnych, w tym w przedstawieniu Blue Door (2006). W 2009 zadebiutował na Broadwayu w spektaklu Augusta Wilsona Joe Turner’s Come and Gone.

Zobacz więcej  Ashley Tisdale

W 2011 został wyróżniony jedną z branżowych nagród za drugoplanową rolę w sztuce The Whipping Man.

Powierzono mu regularne role w sitcomach: To tylko seks i 1600 Penn. W produkcjach kinowych wcielał się m.in. w postacie historyczne: w biograficznym dramacie sportowym 42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy (2013) zagrał publicystę sportowego Wendella Smitha, a w filmie biograficznym Selma (2014) wystąpił w roli Andrew Younga, działacza na rzecz praw człowieka.

Zobacz więcej  Defenders (Marvel)

Rozpoznawalność przyniosła mu rola Algernona Edwardsa, młodego czarnoskórego chirurga zatrudnionego w tytułowym szpitalu, w serialu Cinemax The Knick (2014–2015). Produkcja ta otrzymała pozytywne recenzje, liczne nominacje i nagrody, w tym Satelitę dla najlepszej obsady serialu.

W 2019 przyjął rolę Elliota Udo, właściciela klubu jazzowego w Paryżu, w serialu muzycznym Netflix The Eddy z udziałem Joanny Kulig.

Was this post helpful?

André Holland

A może poprostu skorzystaj ze...

streamlocator