[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Martin Leng~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich).

BBC (skrót od British Broadcasting Company, od 1 stycznia 1927 – British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

Powstała 18 października 1922 roku z inicjatywy sześciu firm zajmujących się produkcją sprzętu radiowego, które chciały prowadzić przy jej pomocy eksperymentalne nadawanie. Licencję na nadawanie programu radiowego BBC otrzymała 1 listopada 1922, a pierwszy program radiowy wyemitowany został 14 listopada 1922 roku. Był to biuletyn informacyjny, czytany przez Arthura Burrowsa.

1 stycznia 1927 BBC została przejęta przez państwo. Zmieniła wówczas nazwę z British Broadcasting Company na British Broadcasting Corporation.

Pierwsze, eksperymentalne programy telewizyjne, z wykorzystaniem technologii opracowanej przez Johna Logie Bairda, nadane zostały 22 sierpnia 1932 roku. W trakcie testów emisyjnych BBC zdecydowało się ostatecznie na wykorzystywanie konkurencyjnej technologii, opracowanej przez firmę Guglielmo Marconiego. Początek oficjalnego nadawania przez BBC Television Service miał miejsce 2 listopada 1936 roku.

Korporacja utrzymuje się z produkcji programów, abonamentu telewizyjnego (BBC nie pobiera abonamentu za słuchanie radia, a jedynie za oglądanie jednego z ośmiu kanałów telewizyjnych) i zysków należących do niej przedsiębiorstw. W Wielkiej Brytanii nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji. Jej część, BBC Worldwide (tworząca głównie płatne kanały telewizyjne na rynki zagraniczne) działa na zasadach komercyjnych.

Netflix zarzucił BBC, że korzysta ze wsparcia brytyjskich podatników i wciąż nie jest przygotowana do zmieniających się sposobów konsumowania treści wideo. wydaje pieniądze, którymi platformy VOD nie dysponują. Szef BBC w odpowiedzi poinformował, że jedna produkcja firmy zdobyła większą ogladalność, niż “The Crown” Netflixa.

Aktualnie działające stacje:

Stacje telewizyjne BBC są dostępne wyłącznie cyfrowo – poprzez satelitę (platforma cyfrowa Sky Digital lub w przekazie niekodowanym z Astry 2D), w kablówce oraz w naziemnej telewizji cyfrowej. Można je odbierać również poza Wielką Brytanią, ale tylko za pomocą dużej anteny satelitarnej (z wyjątkiem BBC News i BBC Parliament, które są na łatwo dostępnej Astrze 2A).

Zlikwidowane stacje:

Bloki programowe:

Dział radiowy BBC dla słuchaczy z Wielkiej Brytanii tworzy dziewięć rozgłośni radiowych i serwis tymczasowy. W Zjednoczonym Królestwie wszystkie ogólnokrajowe stacje radiowe BBC emitowane są w pokrywającym zdecydowaną większość obszaru kraju multipleksie radia cyfrowego DAB podobnym do systemu wykorzystywanego przez Polskie Radio, jednak bez uczestnictwa stacji lokalnych (obecnych czasem na multipleksach lokalnych). Poza tym stacje dostępne są w naziemnej telewizji cyfrowej, przez satelitę oraz nadawanie analogowe na falach długich, średnich i ultrakrótkich. Stacje BBC słuchane są chętnie także za granicą Zjednoczonego Królestwa – za pomocą internetu, w tym specjalnie dedykowanej aplikacji BBC iPlayer Radio na urządzenia mobilne. Aktualnie działające stacje:

Zlikwidowane stacje:

Stacje regionalne BBC dzielą się na te skierowane do różnych regionów poza Anglią. Główne stacje regionalne to:

Dla Anglii produkowanych jest 40 stacji regionalnych, pokrywających różne części tego kraju. Stacje te mogą się rozszczepiać (w celu emisji programów lokalnych lub różnych programów w przekazach cyfrowym oraz analogowym, na przykład dwóch równoległych meczów piłkarskich) oraz łączyć (emitując na przykład programy muzyczne lub pasma wieczorne przygotowywane przez jedną stację dla większego regionu), posiadają podobne dżingle.

Większość zagranicznej działalności BBC wyłączona została do osobnej spółki, BBC Worldwide, która w przeciwieństwie do zasadniczej części korporacji, działa na zasadach czysto komercyjnych. Jedynymi kanałami telewizyjnymi na rynki zagraniczne nienadawanymi przez BBC Worldwide, lecz BBC World Service, są arabskojęzyczny kanał informacyjny BBC Arabic i jego odpowiednik w języku perskim BBC Persian.

Logo korporacji zmieniło się 2 razy. Od 1922 do 1963 logo stanowiły trzy czarne litery (dwie pierwsze B, trzecia C). Od 1963 do 1997 funkcjonowała zmieniona wersja logo – trzy czarne romby (w pierwszym i w drugim rombie litera B, w trzecim C). Od 1997 logo BBC to trzy czarne kwadraty (w pierwszym i w drugim kwadracie litera B, w trzecim litera C).

BBC już na początku lat 80 opracowała projekt “BBC Computer Literacy Project”. Na ich zlecenie firma Acorn wyprodukowała komputer BBC Micro, który miał skomputeryzować Wielką Brytanię. Był to projekt edukacyjny, wykorzystywany analogicznie jak Elwro 800 Junior. Chociaż przeznaczenie tego komputera było głównie edukacyjne, a gry były dodatkiem do oprogramowania (nie był zgodny z ZX Spectrum jak Elwro 800 Junior, ani z żadnym innym popularnym komputerem jak Atari). Procesor wykorzystywany to zbliżony do stosowanego w Atari 6502. Mimo tego i ówczesnej pozycji na rynku BBC (dominujący nadawca telewizyjny w Wielkiej Brytanii) komputer przegrał z racji wysokiej ceny (chociaż w przeciwieństwie do produkowanego w Polsce, był łatwo dostępny w sklepach) oraz mniejszej ilości gier komputerowych. Komputerem, który skomputeryzował Wielką Brytanię, jest Spectrum. Osiągnięcia dokonane na tym komputerze są w użyciu do dziś – m.in. opracowano na nich architekturę ARM, czyli podstawę procesorów stosowanych we współczesnych smartfonach (2019).

BBC nadal jest zaangażowane w rozwój umiejętności programistycznych społeczeństwa. Współczesny BBC micro:bit to niewielkich rozmiarów komputer oparty na ARM (część projektu BBC “Make it Digital initiative”), który można łatwo programować, posiada wbudowany czujnik ruchu, kompas i Bluetooth.

Daj nam znać

BBC

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]