Chłopaki z baraków

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Jason Bain / Copyright: Sun Media

Netflix

Netflix

2014–2018

Chłopaki z baraków (ang. Trailer Park Boys) – kanadyjski serial telewizyjny wykorzystujący formułę mockumentu. Jego twórcą i reżyserem jest Mike Clattenburg. Pierwszy odcinek miał swoją premierę w kwietniu 2001, ostatni zaś (do teraz) w marcu 2018. Dotychczas powstało 12 sezonów oraz seria „W Europie”, planowane są kolejne. Na podstawie serialu powstały także filmy Trailer Park Boys: The Movie, Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day, Trailer Park Boys: Don’t Legalize It oraz odcinki specjalne z show na żywo: Trailer Park Boys: Live in Fuckin’ Dublin, Trailer Park Boys: Live at the North Pole. Od 2014 roku serial tworzony jest przez Netflix.

Serial opowiada o przygodach tytułowych „chłopaków” oraz ich przyjaciół i nieprzyjaciół, zamieszkujących fikcyjne osiedle/parking barakowozów Sunnyvale. W każdej serii chłopaki próbują się szybko wzbogacić niewielkim kosztem. Notorycznie przy tym łamią prawo – owe metody wzbogacenia się są nielegalne (handel narkotykami, kradzieże, rozboje itp.). Na ogół, pod koniec prawie każdej z serii panowie trafiają do więzienia. Każda nowa seria natomiast zaczyna się od ich wyjścia z więzienia i snucia nowych planów na przyszłość.

Show okazał się wielkim sukcesem. Poza Kanadą stacje telewizyjne pokazują go m.in. w Hiszpanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Danii, Izraelu, Portugalii, Niemczech oraz w Polsce.

Tytułowe chłopaki to trójka przyjaciół – Julian, Ricky LaFleur i Bubbles. Julian uchodzi za najbardziej inteligentnego, to on planuje wszystkie działania; jako jedyny z chłopaków ma własny barak. Ricky czuje się głupszy od Juliana, ma wyrzuty sumienia, bowiem nie ukończył gimnazjum; często nie umie zapanować nad emocjami; mieszka gościnnie w samochodzie Juliana. Bubbles jest najwrażliwszym z chłopaków, nosi okulary – denka od butelek, przygarnia bezdomne koty, a jego głównym źródłem utrzymania jest renowacja starych porzuconych wózków sklepowych. Został porzucony przez rodziców. Mieszka w szopie babci Juliana.

Strażnikiem parkingu jest były policjant – alkoholik Jim Lahey, jego asystentem zaś – była męska prostytutka, Randy. „Chłopaki” często zakłócają spokój na osiedlu, toteż nie lubią się z Laheyem i Randym.

Osiedlowymi popychadłami są Cory i Trevor – całkowicie ubezwłasnowolnieni przez Ricky’ego. To na nich najczęściej zrzucana jest odpowiedzialność za przestępstwa „chłopaków”.

W jednym z baraków mieszka J-Roc – „biały” młodzieniec usiłujący zrobić karierę „czarnego” rapera. Na ogół jednak mu się to nie udaje, bowiem pilnuje go (i mieszka z nim) nadopiekuńcza mama.

W Sunnyvale żyje także ojciec Ricky’ego – Ray. Wyłudza rentę, jeżdżąc na wózku i udając inwalidę. Uważa się za kalwinistę, wierzy w predestynację. Jednocześnie dużo pije, szczególnie z synem.

Na osiedlu mieszkają również kobiety: Lucy (na ogół związana z Rickym, ma z nim dziecko), Sarah (miewa różnych partnerów, w późniejszych seriach zaprzyjaźnia się z Corym i Trevorem), Barbara (była żona Jima Laheya, właścicielka osiedla), Trinity (małoletnia córka Ricky’ego i Lucy).

Daj nam znać

Chłopaki z baraków

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]