Czarny punkt (serial telewizyjny)


Image by/from Re-created in Photoshop and GIMP, based on original Polish logo.

Czarny punkt (franc. Zone blanche) – francusko-belgijski serial telewizyjny, będący połączeniem dramatu kryminalnego i thrillera, emitowany od 10 kwietnia 2017 roku na antenie France 2. Twórcą serialu jest Mathieu Missoffe, a jego współproducentami Ego Productions, Be-Films i Radio-Télévision belge de la Communauté française. W rolach głównych występują Suliane Brahim, Hubert Delattre i Laurent Capelluto.

Pierwszy pokaz odbył się w lutym 2017 na Festiwalu Produkcji Telewizyjnych w Bagnères-de-Luchon. W listopadzie tego samego roku prawa do międzynarodowej dystrybucji pierwszej serii poza Danią, Belgią, Holandią i Luksemburgiem nabyła platforma Amazon Prime Video. Druga seria, mająca we Francji premierę w lutym 2019 roku, w czerwcu – wraz z serią pierwszą – została udostępniona na Netfliksie.

Zobacz więcej  Maria Pawłowska

Laurène Weiss jest majorem żandarmerii w niewielkiej górskiej miejscowości Villefranche. Miasteczko, otoczone przez dwieście kilometrów kwadratowych gęstego lasu, jest tytułowym czarnym punktem, mającym problemy z zasięgiem telefonii komórkowej i niemal całkowicie odciętym od świata zewnętrznego. Laurène zmuszona jest do lawirowania pomiędzy merem, chcącym zamknąć miejscowy tartak i mającym do niej uraz za to, że po pół roku nadal nie odnalazła jego zaginionej córki, a mieszkańcami niezadowolonymi z tego, że stracą pracę.

Do miasteczka oddelegowany zostaje prokurator Franck Siriani, mający zbadać, dlaczego w niewielkiej miejscowości wskaźnik zabójstw jest sześć razy wyższy niż średnia krajowa, jak również odkryć przeszłość kapitan. Okazuje się jednak, że gęsty mroczny las na skraju miasteczka jest miejscem wyjątkowo niebezpiecznym i skrywającym swoje tajemnice.

Według twórców, inspiracją do stworzenia Czarnego punktu było przede wszystkim Miasteczko Twin Peaks Davida Lyncha. Pomysłodawca i główny scenarzysta serialu, Mathieu Missoffe, zdecydował się na osadzenie fabuły w fikcyjnym mieście o nazwie „Villefranche” – nazwę taką nosi co najmniej piętnaście miejscowości we Francji, co miało sprawić, żeby francuscy widzowie nie byli w stanie określić, w jakiej części kraju rozgrywa się akcja.

Zobacz więcej  Jessie Buckley

Zdjęcia do pierwszej serii realizowano od 6 czerwca do 12 października 2016 roku w Belgii i Francji. Większość zdjęć nakręcono w okolicach Gérardmer i innych częściach departamentu Wogezy. Scenografiami były m.in. las w okolicach miejscowości Liézey i jezioro w pobliżu Xonrupt-Longemer.

Was this post helpful?

Czarny punkt (serial telewizyjny)

A może poprostu skorzystaj ze...

streamlocator