Daredevil (serial telewizyjny)

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Marvel Studios / Netflix

Daredevil (ang. Marvel’s Daredevil) – amerykański serial fantastycznonaukowy o superbohaterze o tym samym imieniu z komiksów wydawnictwa Marvel Comics. Serial ten jest częścią franczyzy Marvel Cinematic Universe.

Matt Murdock jest niewidomym prawnikiem, który dzięki nadludzko wyczulonym pozostałym zmysłom i umiejętnościom walki wręcz, zwalcza przestępczość w Nowym Jorku jako superbohater, Daredevil.

Produkowany jest przez ABC Studios i Marvel Television, dystrybuowany przez serwis Netflix. Twórcą serialu jest Drew Goddard. Showrunnerem pierwszego sezonu był Steven S. DeKnight, który w drugim sezonie został zastąpiony przez Douga Petrie’a i Marca Ramireza. Showrunnerem trzeciego sezonu został Erik Oleson. W głównych rolach występują: Charlie Cox, Vincent D’Onofrio, Elden Henson, Deborah Ann Woll, Rosario Dawson, Bob Gunton, Ajjelet Zurer, Toby Leonard Moore, Vondie Curtis-Hall, Jon Bernthal, Élodie Yung, Stephen Rider, Joanne Whalley, Jay Ali i Wilson Bethel.

Serial emitowany jest w serwisie internetowym Netflix od 10 kwietnia 2015 roku. W Polsce serial ten jest dostępny również na platformie Netflix od 6 stycznia 2016, kiedy to została ona uruchomiona na rynku polskim.

Serial został zamówiony w listopadzie 2013 roku, obok trwających: Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist, które mają doprowadzić do miniserii Defenders. 21 kwietnia 2015 roku został ogłoszony drugi sezon serialu z premierą 18 marca 2016 roku. 21 lipca 2016 roku został ogłoszony trzeci sezon z premierą 19 października 2018 roku. 29 listopada 2018 roku Netflix poinformował o zakończeniu serialu po trzecim sezonie.

2 kwietnia 2015 roku odbyła się premiera pierwszych dwóch odcinków pierwszego sezonu w Nowym Jorku. 7 marca 2016 roku odbyła się premiera pierwszych dwóch odcinków drugiego sezonu w Paryżu we Francji, a następnie 10 marca tego samego roku w Nowym Jorku. Podczas wydarzeń uczestniczyła obsada i produkcja serialu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierom tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych.

Pierwszy sezon składa się z 13 odcinków, które miały swoją premierę 10 kwietnia 2015 roku w tym serwisie. W Polsce sezon ten jest dostępny również na platformie Netflix od 6 stycznia 2016, kiedy to została ona uruchomiona na rynku polskim. Emisja drugiego sezonu, składającego się również z 13 odcinków, miała swoją premierę 18 marca 2016 roku zarówno w Polsce jak i Stanach Zjednoczonych. Trzeci sezon, składający się również z 13 odcinków, zadebiutował 19 października 2018 roku.

Zobacz więcej  Ricky Gervais

Pierwszy sezon został wydany 8 listopada 2016 roku na DVD i Blu-ray w Stanach Zjednoczonych, natomiast drugi – 22 sierpnia 2017 roku.

Pierwszy serial o przygodach tego superbohatera miał powstać już w latach 70. XX wieku, a tytułową rolę miał zagrać Ben Carruthers (towarzyszyć mu miała w roli Black Widow była żona Davida Bowiego – Angela Bowie), jednak jego emisja nie doszedł do skutku. Kolejny próbą realizacji serialu o Daredevilu miała miejsce pod koniec latach 80. ubiegłego wieku. Występ postaci niewidomego mściciela (w tej roli Rex Smith) w filmie telewizyjnym Hulk przed sądem (The Trial of the Incredible Hulk) z 1989 roku, w reżyserii Billa Bixby’ego, miał dać początek seryjnemu spin-offowi, który jednak nie został zrealizowany.

W październiku 2013 roku podano do informacji, że Marvel przygotowuje seriale i miniserię, które łącznie mają mieć 60 odcinków. A miesiąc później poinformowano o współpracy z siecią Netflix nad serialami Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist, które mają doprowadzić do miniserii Defenders.

W styczniu 2015 roku Ted Sarandos, dyrektor programowy Netflixa, zapewnił, że wszystkie seriale tworzone przy współpracy z Marvelem mają szansę na kolejne sezony. 21 kwietnia 2015 roku został ogłoszony drugi sezon serialu z premierą w 2016 roku. Poinformowano, że na stanowisku twórcy serialu Stevena S. DeKnighta zastąpią Doug Petrie i Marco Ramirez, którzy współpracowali z nim przy pierwszym sezonie. Natomiast sam SeKnight zostanie konsultantem serialu. 21 lipca 2016 roku został ogłoszony trzeci sezon serialu. Pod koniec października 2017 roku poinformowano, że showrunnerem trzeciego sezonu będzie Erik Oleson. 29 listopada 2018 roku Netflix poinformował o zakończeniu serialu po trzecim sezonie.

Zobacz więcej  Álvaro Rico

W maju 2014 roku ujawniono, że Charlie Cox zagra tytułowego bohatera. W czerwcu 2014 roku podano do wiadomości, że głównego antagonistę, Kingpina wcieli się Vincent D’Onofrio oraz że do obsady dołączyła Rosario Dawson. W lipcu 2014 roku do obsady dołączyli: Elden Henson jako Foggy Nelson i Deborah Ann Woll jako Karen Page. W październiku 2014 roku ujawniono, że Dawson zagra Claire Temple, a do obsady dołączyli również Ajjelet Zurer jako Vanessa Marianna, Bob Gunton jako Leland Owlsley, Toby Leonard Moore jako James Wesley i Vondie Curtis-Hall jako Ben Urich.

W kwietniu 2015 roku Charlie Cox potwierdził powrót w drugim sezonie w tytułowej roli. W maju 2015 roku potwierdzono powrót Rosario Dawson w roli Claire Temple. W czerwcu 2015 roku poinformowano, że Jon Bernthal wcieli się w rolę Franka Castle / Punishera oraz Elden Henson i Deborah Ann Woll powrócą w rolach Foggy’ego i Karen. W lipcu 2015 roku do obsady dołączyła Élodie Yung w roli Elektry. We wrześniu 2015 roku do głównej obsady drugiego sezonu dołączył Stephen Rider jako Blake Tower. W marcu 2016 roku ujawniono, że Vincent D’Onofrio powróci jako Wilson Fisk

W lipcu 2016 roku potwierdzono powrót w tytułowej roli Charliego Coxa w trzecim sezonie. W październiku 2017 roku poinformowano, że w trzecim sezonie powrócą również D’Onofrio, Woll i Henson.

4 lutego 2015 roku miał premierę pierwszy zwiastun pierwszego sezonu serialu. 2 kwietnia 2015 roku odbył się uroczysty pokaz dwóch odcinków pierwszego sezonu w Los Angeles, podczas którego pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Marvel Cinematic Universe. 4 kwietnia 2015 roku zaprezentowano dwa nowe zwiastuny „Fear” i „Orgins”. 15 lutego zaprezentowano pierwszy zwiastun drugiego sezonu, a 25 lutego jego drugą część. 15 marca 2016 roku pokazano ostateczny zwiastun sezonu.

Was this post helpful?

Daredevil (serial telewizyjny)

A może poprostu skorzystaj ze...

streamlocator