Daredevil

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Pat Loika

Daredevil (prawdziwe nazwisko Matt Michael Murdock) – fikcyjna postać (superbohater) z komiksów wydawnictwa Marvel Comics oraz różnego rodzaju adaptacji. Został stworzony przez Stana Lee i Billa Everetta. Po raz pierwszy pojawił się w Daredevil Vol. 1 #1 z kwietnia 1964 roku. Twórcy chcieli stworzyć koncepcję superbohatera, który podobnie jak Fantastyczna Czwórka, czy też Spider-Man nie był pozbawiony pewnych wad. W przypadku tej postaci „wadą” miała być niemożność widzenia, aczkolwiek z początku Lee obawiał się negatywnej reakcji osób niewidomych, co jak później się okazało bezpodstawne, gdyż z czasem zaczął otrzymywać od organizacji charytatywnych listy, w których wyrażano się pozytywnie o tym pomyśle. Marvelowskiego Daredevila nie należy mylić z postacią komiksową o tej samej nazwie, która ukazywała się w komiksach wydawanych przez Lev Gleason Publications w latach 40. i 50. XX wieku.

Daredevil to pochodzący z Hell’s Kitchen w Nowym Jorku, niewidomy od dzieciństwa mściciel, który nocami walczy z przestępczością na ulicach metropolii w kostiumie diabła. Charakteryzuje go niezwykle wyostrzony, radarowy słuch i zmodyfikowana biała laska, której używa w swoich akrobatycznych skokach. Pierwotnie jego kostium był żółty, później stał się czerwony. Jego pseudonim tłumaczy się na język polski jako „śmiałek”, „szaleniec”, lub „odważny do przesady” (ktoś, kto podejmuje jakieś działanie, nie zważając na zagrożenie lub trudności). Na co dzień Matt Murdock pracuje jako prawnik. Działalność Matta Murdocka ma związek z próbą pomszczenia śmierci jego ojca – znanego boksera, który został zamordowany przez gangsterów za odmowę wzięcia udziału w ustawianej walce. Znany jest także pod przydomkiem The Man Without Fear (Człowiek Nie Znający Strachu).

Nad serią Daredevila pracowało wielu twórców komiksu. Stan Lee opuścił serię wraz z Daredevil vol. 1 #50, natomiast Bill Everett opuścił serię już po pierwszym numerze. Schedę po nim przejęli tacy rysownicy jak: Joe Orlando, Wally Wood, Bob Powell, John Romita, Sr., Gene Colan, John Romita, Jr., Joe Quesada i inni, natomiast autorami scenariuszy byli m.in. Ann Nocenti, Kevin Smith, Brian Michael Bendis, Ed Brubaker. Postać Daredevila stała się popularna głównie za sprawą Franka Millera. Został on przydzielony do serii w 1979 roku (od Daredevil vol. 1 #158). Wraz z numerem #168 został jej scenarzystą. Opuścił on serię trzy lata później, by powrócić do prac nad przygodami bohatera w wybranych projektach. Jedną ze szczególnych zmian, jakie wprowadził Miller, było uczynienie z postaci katolika.

Daredevil był również bohaterem różnego rodzaju adaptacji komiksów Marvel Comics. W pierwszej planowanej wersji aktorskiej tej postaci, tytułową rolę miał zagrać Ben Carruthers (towarzyszyć mu miała w roli Black Widow była żona Davida Bowiego – Angela Bowie) w serialu telewizyjnym o przygodach superbohatera, jednak jego emisja nie doszła do skutku. Kolejny raz Daredevil zagościł w filmie telewizyjnym Hulk przed sądem (The Trial of the Incredible Hulk) z 1989, w reżyserii Billa Bixby’ego, a w rolę niewidomego mściciela wcielił się Rex Smith (występ postaci w filmie miał dać początek spin-offowi, który nie został zrealizowany). W filmie Daredevil z 2003 roku jego postać zagrał Ben Affleck. W serialu telewizyjnym dla platformy Netflix, Daredevil, tytułową rolę superbohatera gra Charlie Cox.

Geneza bohatera została opowiedziana w historii Daredevil: The Man Without Fear autorstwa Franka Millera. Matt Murdock jako dziecko był samotnie wychowywany przez ojca Jacka „Battling Jack” Murdocka, byłego mistrza boksu. Obaj mieszkali w nowojorskim Hell’s Kitchen. Chłopiec idealizował swojego ojca, jednak ten pragnął by jego syn nie poszedł w jego ślady, gdyż były gwiazdor sportu stał się teraz narzędziem przestępców, biorącym udział w ustawianych walkach bokserskich, a także pracował jako żołnierz mafii, trudniący się zbieraniem długów.

Życie Matta zmieniło się w dniu, w którym udało mu się uratować na jezdni niewidomego starca przed potrąceniem go przez ciężarówkę. Kiedy jednak bliżej nieokreślona radioaktywna zawartość beczek, które wiozła ciężarówka, wylała się chłopcu na twarz, ten utracił całkowicie wzrok. Mimo iż chłopiec stał się odtąd ślepy, jego wszystkie pozostałe zmysły zostały wyostrzone, zwłaszcza zmysły węchu i dotyku, a także słuchu, który przeistoczył się u Matta w specyficzny „zmysł radaru”. Z początku Mattowi ciężko było żyć po utracie wzroku. Wszystko zmienił mężczyzna o przezwisku Stick (były mistrz ninja), który wyszkolił go w sztukach walki i pokazał, jak przydatne mogą być jego wyostrzone zmysły w życiu codziennym oraz poruszaniu się po dachach ogromnego miasta. Kiedy wydawało się, że życie Matta zaczyna wracać do normy, mafiozo o przezwisku Fixer, będący przełożonym Jacka, nakazał mu oddać walkę. W czasie tego pojedynku bokserskiego Matt siedział na widowni, dlatego jego ojciec postanowił nie spełnić polecenia przełożonego i wygrał. Wściekły Fixer wydał wyrok śmierci na byłego mistrza, przez co Matt został sierotą. Kiedy nieco podrósł, wymierzył sprawiedliwość mordercy jego ojca.

Gdy Matt skończył studia prawnicze, postanowił dalej walczyć ze zbrodnią jako Daredevil – Człowiek Nie Znający Strachu. Jego przyjacielem, a później też wspólnikiem stał się Franklin „Foggy” Nelson, zaś ich sekretarką była piękna Karen Page (jedna z wielu kochanek Matta). Jeszcze w czasie uczęszczania do college’u poznał Elektrę – ciemnowłosą greczynkę, będącą femme fatale i doskonale wyszkoloną zabójczynią (postać wprowadzona przez Franka Millera). Kolejną ważną postacią poboczną był Ben Urich – reporter śledczy. W czasie swojej kariery superbohatera, Daredevil miał też wielu wrogów. Wśród nich byli: Wilson Fisk (lepiej znany jako Kingpin) – brutalny mafioza i jeden z największych przeciwników bohatera; Owl – złoczyńca wyposażony w ostre szpony i urządzenie pozwalające mu latać; Bullseye – psychopatyczny morderca, który może przekształcić dowolny obiekt w śmiercionośną broń miotaną; Purple Man – przestępca, którego skóra wydziela substancję, dzięki której może kontrolować innych; Mr. Fear – złoczyńca korzystający z gazu, który wywołuje u ofiar paniczny strach, lub Stilt-Man – złoczyńca wykorzystujący mechaniczne szczudła by przerastać i zgnieść swoich przeciwników.

W historii Daredevil: Odrodzony (Daredevil: Born Again) Franka Millera z 1986 roku (składająca się z numerów Daredevil vol. 1 #227-#233) Kingpin poznaje ukrytą tożsamość Daredevila za sprawą byłej dziewczyny Murdocka, Karen Page (przedstawiona na nowo przez Millera jako uzależniona od narkotyków gwiazda filmów pornograficznych), która sprzedaje Matta za działkę. Dysponując tą wiedzą, Kingpin zaczął burzyć życie Murdocka, kawałek po kawałku. W 1998 roku seria została wprowadzona na nowo. Wówczas pojawiła się kolejna ważna historii (składającej się z numerów Daredevil vol. 2 #1-#8) pod tytułem Daredevil: Diabeł stróż (Daredevil: Guardian Devil) autorstwa Kevina Smitha i Joe Quesady, będącą w dużej mierze kontynuacją Daredevil: Born Again.

Wraz z utratą wzroku przez Daredevil, jego cztery pozostałe zmysły zostały wyostrzone do nadludzkiego poziomu. Poza tym wykształcił się u niego tzw. „zmysł radaru”, który pozwala mu wykrywać kształty otaczającego go środowiska. Dzięki szkoleniu jakie dał mu Stick, Matt stał się znakomitym akrobatą, a także mistrzem sztuk walki. Jego bronią jest specjalnie zmodyfikowana biała laska, której używa do walki.

Daj nam znać

Daredevil

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]