Jonathan Groff

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Greg Hernandez

Jonathan Drew Groff (ur. 26 marca 1985 w Lancaster w Pensylwanii) – amerykański aktor i piosenkarz. Zadebiutował na Broadwayu grając główną rolę Melchiora w rockowym musicalu Przebudzenie wiosny, za którą w 2007 otrzymał nominację do nagrody Tony. Znany głównie z roli Jessiego St James’a w serialu Glee, emitowanego przez stację FOX oraz króla Jerzego III w musicalu Hamilton.

Urodził się w Lancaster, w stanie Pensylwania jako syn Julie, nauczycielki wychowania fizycznego, i Jima, trenera koni. Ma starszego brata, Davida. W 2003 ukończył szkołę średnią Conestoga Valley High School, po czym rozpoczął prace na Broadwayu przy musicalu In My Life.

Jonathan Groff jest kuzynem Jamesa Wolperta, półfinalisty piątego sezonu The Voice.

Groff otrzymał swoją pierwszą rolę w 2005 w musicalu My Life Josepha Brooksa. Dostał także rolę Melchiora Gabor w broadwayowskiej produkcji Spring Awakening (Przebudzenie wiosny), którą grał od 10 grudnia 2006 do 18 maja 2008. W kwietniu 2007 został nominowany do nagrody Drama Desk za rolę w Spring Awakening. Natomiast w maju 2007 roku został nominowany do nagrody Tony dla najlepszego pierwszoplanowego aktora za swój występ w musicalu, jednak nagrodę otrzymał David Hyde Pierce.

Występował również jako Michael Lang w filmie Anga Lee Zdobyć Woodstock. Wystąpił gościnnie w serialu Glee jako Jesse St. James, główny wokalista chóru Vocal Adrenaline.

Groff podkładał głos postaci Kristoffa w filmie Kraina lodu.

W serialu Spojrzenia (Looking, 2014), wyprodukowanego przez kanał HBO, zagrał pierwszoplanową postać homoseksualisty Patricka Murraya. W wyprodukowanym przez Netflix serialu Mindhunter (2017) wcielił się w rolę agenta specjalnego FBI.

W październiku 2009 Groff poinformował podczas Marszu Równości Narodowej w Waszyngtonie, że jest dumnym gejem. W latach 2009-2010 był w związku z Gavinem Creelem. Następnie od 2010 do 2013 spotykał się z Zacharym Quinto.

Daj nam znać

Jonathan Groff

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]