Node.js

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Node.js – wieloplatformowe środowisko uruchomieniowe o otwartym kodzie do tworzenia aplikacji typu server-side napisanych w języku JavaScript. Przyczynił się do stworzenia paradygmatu „JavaScript everywhere” umożliwiając programistom tworzenie aplikacji w obrębie jednego języka programowania zamiast polegania na odrębnych po stronie serwerowej.

Wiele firm i korporacji aktywnie korzysta z Node.js. Są to m.in. GoDaddy, Groupon, IBM, LinkedIn, Microsoft, Netflix, PayPal, Walmart, Uber, czy Yahoo!.

Zobacz więcej  Kapitan Majtas

Node.js składa się z silnika V8 (stworzonego przez Google), biblioteki libUV oraz kilku innych bibliotek. Został stworzony przez Ryana Dahla na początku 2009 roku, jego rozwój sponsorowany był przez firmę Joyent, w której pracował.

Pierwotnym celem Dahla było dodanie do stron internetowych możliwości technologii push, widocznej w aplikacjach pocztowych takich jak Gmail. Po wypróbowaniu różnych języków zdecydował się na JavaScript, ze względu na brak istniejącego API wejścia/wyjścia. Dało mu to możliwość wykorzystania nieblokującego, sterowanego zdarzeniami wejścia/wyjścia.

Zobacz więcej  Lista odcinków serialu Riverdale

Domyślnym managerem pakietów dla Node.js jest Npm.

Was this post helpful?

Node.js

A może poprostu skorzystaj ze...

streamlocator