React.js

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

React.js (inne stosowane nazwy: React, ReactJS) – biblioteka języka programowania JavaScript, która wykorzystywana jest do tworzenia interfejsów graficznych aplikacji internetowych. Została stworzona przez Jordana Walke, programistę Facebooka, a zainspirowana przez rozszerzenie języka PHP – XHP. Często wykorzystywana do tworzenia aplikacji typu Single Page Application.

Z głównych cech wyróżniających bibliotekę React.js jest wirtualny DOM (Document Object Model, po polsku Obiektowy Model Dokumentu). React przechowuje cały DOM aplikacji w pamięci, po zmianie stanu wyszukuje różnice między wirtualnym i prawdziwym DOM i aktualizuje zmiany. Drugą z cech szczególnych React jest język JSX. Jest on nakładką na JavaScript, która dodaje możliwość wstawiania kodu html (lub komponentów React) bezpośrednio w kodzie, zamiast ciągu znaków.

React.js jest obecnie używany na stronach internetowych firm takich jak Netflix, Imgur, PayPal, Archive.org, Gamepedia, SeatGeek, HelloSign czy Walmart. W 2015 roku React.js i React Native były dwoma najpopularniejszymi otwartymi projektami na stronie GitHub. React jest także piątym z najpopularniejszych projektów na GitHub (dane na styczeń 2017).

React.js od października 2014 do września 2017 był dostępny na 3-klauzulowej licencji BSD z tzw. wyjątkiem patentowym dodanym przez Facebooka. Wyjątek miał chronić Facebooka przed pozwami związanymi z naruszeniem patentów, ale dawał prawo Facebookowi zerwania licencji w każdej chwili. Wyjątek wzbudzał kontrowersje jako ograniczający dostęp do biblioteki poprzez niejasne zapisy. Apache Software Foundation (dalej: ASF) wydało oświadczenie, że wyjątek ten jest niezgodny z licencją BSD i powinien zostać usunięty. Jednocześnie ASF zabroniło używania React na ówczesnej licencji we wszystkich projektach wspieranych przez ASF. Facebook jeszcze w sierpniu 2017 odrzucił możliwość zmiany licencji.

We wrześniu 2017 WordPress zapowiedział, że rezygnuje z użycia biblioteki Facebooka w swoich projektach ze względu na kontrowersje licencyjne. Tydzień po tej decyzji Facebook zapowiedział zmianę licencji dla React.js. Zmiana licencji została zastosowana zarówno dla nowej wersji React.js (16.0), jak i dla poprzedniej (15.x, począwszy od 15.6.2).

Daj nam znać

React.js

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]