Rojst (serial)

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Rojst – polski serial sensacyjno-kryminalny z 2018 roku, w reżyserii Jana Holoubka, wyprodukowany przez Showmax oraz Studio Filmowe „Kadr” i udostępniany na platformie internetowej Showmax między 19 sierpnia 2018 a 14 września 2018, a od 21 grudnia 2019 serial można oglądać na Netfliksie.

Serial ukazuje rzeczywistość Polski Ludowej w połowie lat 80. XX wieku.

Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym mieście wojewódzkim w zachodniej Polsce. Jest rok 1984, ponury czas PRL-u, pomiędzy zniesieniem stanu wojennego a rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu.

Słowo rojst oznacza bagno. Tytułowym bagnem jest bowiem cały świat pokazany w serialu. Bohaterowie z różnych przyczyn grzęzną w paraliżującym ich życie systemie. Szara rzeczywistość socjalistyczna przypomina podmokłe grzęzawisko – “im więcej nieprzemyślanych ruchów wykonujesz, tym głębiej możesz się zapaść”.

W lesie, na usytuowanym na obrzeżach miasta osiedlu Gronty, dochodzi do podwójnego, brutalnego morderstwa młodej prostytutki i towarzysza Grochowiaka – miejscowego działacza komunistycznego. Milicji Obywatelskiej dość szybko udaje się wytypować oraz ująć sprawcę. W tym samym czasie ma również miejsce samobójstwo pary nastolatków: dziewczyny (córki jednego z opozycjonistów) i chłopaka. Nieoficjalne śledztwo podejmują dwaj dziennikarze regionalnej gazety “Kurier Wieczorny”: doświadczony Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) oraz początkujący Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), który niedawno przeprowadził się z Krakowa z ciężarną żoną (Zofia Wichłacz). Dziennikarze, badając te sprawy, docierają do sieci lokalnych powiązań, pomiędzy światem przestępczym a przedstawicielami władzy i wymiaru sprawiedliwości. W tle przewija się historia tych ziem z pierwszych lat powojennych.

Jeden odcinek produkcji kosztował około 1,5 mln złotych.

Zdjęcia do serialu powstawały m.in. w:

Portal telemagazyn.pl przyznał serialowi ocenę 8/10. Portal onet.pl w swojej recenzji w dziale kultura pochwalił serial za realizm w oddaniu klimatu lat 80.

W warstwie muzycznej serialu wykorzystano między innymi utwory: zespołu Rezerwat (Zaopiekuj się mną), Andrzeja Rybińskiego (Nie liczę godzin i lat), Klaus Mitffoch (Strzeż się tych miejsc), Krystyny Prońko (Jesteś lekiem na całe zło), Andrzeja Zauchy (Wymyśliłem Ciebie), zespołu Bank (Psychonerwica), A_GIM i Moniki Brodki (Wszystko czego dziś chcę – cover utworu Izabeli Trojanowskiej), Maanam (Boskie Buenos), Perfect (Coś dzieje się w mej biednej głowie), Sztywny Pal Azji (Wieża radości, Wieża samotności), Kryzys (Święty szczyt), Republika (Sexy Doll).

Daj nam znać

Rojst (serial)

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]