Sensacje XX wieku

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Mark32 2000 at en.wikipedia

Sensacje XX wieku – polski program telewizyjny, dotyczący historii XX wieku, emitowany od września 1983 do sierpnia 2005 na antenie TVP1 i ponownie od 12 kwietnia 2015 roku na National Geographic Channel, którego pomysłodawcą i autorem jest Bogusław Wołoszański.

Program ma na celu ukazanie mało znanych tajemnic, związanych głównie z II wojną światową, chociaż nie tylko. Powstało ponad 200 odcinków. Niektórzy ludzie, pasjonujący się Sensacjami XX wieku, są zrzeszeni w Klubie Sensacji XX wieku.

W latach 2001−2002 powstała też radiowa wersja tego programu, która była emitowana na antenie Radia Zet (w formie powtórek w porze nocnej). Postaciom historycznym użyczyli swoich głosów tak znani aktorzy, jak np. Jan Peszek, Jan Machulski, Marek Perepeczko, Krzysztof Kowalewski, Witold Pyrkosz, Wojciech Malajkat, Krzysztof Globisz, Adam Ferency, Radosław Pazura, Marek Kondrat, Olaf Lubaszenko, Piotr Fronczewski.

Zobacz więcej  Samira Wiley

W charakterystycznej czołówce programu jako podkład muzyczny wykorzystano kompozycję Josepha Irvinga States Evidence. Jak wyznał Wołoszański po latach, sam nie wiedział kto był autorem muzyki. Jej fragment zaczerpnął z jednego z filmów dystrybuowanych wówczas przez ONZ. Materiały te były przeznaczone do wolnego wykorzystania, co też miało dla telewizji w latach 80. znaczenie finansowe.

Zobacz więcej  Sia (piosenkarka)

6 listopada 2014 roku TVP i FOX International Channels podpisały umowę w sprawie wspólnej produkcji kolejnej serii 10 odcinków cyklu, które były emitowane na antenach TVP1 i National Geographic Channel w kwietniu i w maju 2015 roku. Pierwszy odcinek został wyemitowany 12 kwietnia 2015 roku i dotyczył rotmistrza Jerzego Sosnowskiego. Seria ta została później udostępniona w serwisie Netflix.

Was this post helpful?

Sensacje XX wieku

A może poprostu skorzystaj ze...

streamlocator