Stranger Things

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Netflix

Stranger Things – amerykański serial internetowy, horror science-fiction, stworzony dla platformy Netflix przez braci Dufferów, będących również jego scenarzystami i reżyserami.

Akcja serialu osadzona jest w latach 80. w amerykańskim stanie Indiana, a formą i treścią nawiązuje do popkultury tamtego okresu, w tym także do twórczości Stevena Spielberga, Johna Carpentera, Stephena Kinga, Roba Reinera, George’a Lucasa, Ridleya Scotta i Jamesa Camerona. Światowa premiera serialu miała miejsce 15 lipca 2016 na platformie Netflix. Stranger Things zostało pozytywnie przyjęte przez krytyków, chwalących przede wszystkim stylizację na lata 80., klimat, aktorstwo, reżyserię, scenariusz oraz liczne nawiązania do filmów z lat 80.

W nocy 6 listopada 1983 r. w Hawkins w stanie Indiana w tajemniczych okolicznościach znika dwunastoletni Will Byers. Jego matka, Joyce, chce za wszelką cenę odnaleźć syna, część mieszkańców uważa jednak, że oszalała. Komendant miejscowej policji, Jim Hopper, rozpoczyna oficjalne śledztwo w sprawie zaginięcia. Następnego dnia w miasteczku pojawia się tajemnicza dziewczynka imieniem Eleven (w polskiej wersji: Jedenastka) z nadprzyrodzonymi umiejętnościami, zdająca się posiadać wiedzę na temat losów Willa. Mieszkańcy Hawkins zbliżają się do prawdy, musząc zmierzyć się nie tylko ze złowrogą rządową agencją, ale też znacznie bardziej podstępną siłą.

Zbliża się rocznica zaginięcia Willa. Coraz częściej zdarza mu się kontaktować z drugą stroną. Dostrzega tam nowego potwora, a w końcu zostaje jego żywicielem. W tym czasie Eleven mieszka u Hoppera, oczekując możliwości na spotkanie z Mikiem, co prowadzi do kłótni z policjantem. W Hawkins pojawiają się Max i jej brat Billy. Dziewczyna imponuje Lucasowi i Dustinowi. Ten ostatni znajduje dziwne stworzenie, które po czasie okazuje się wielkim zagrożeniem. Gdy stworzenie ucieka, Dustin i Steve organizują poszukiwania. Stan Willa pogarsza się. Tymczasem Hopper prowadzi śledztwo na polach. Jim znajduje tajemnicze korytarze, a Will nieświadomie rysuje ich mapę, która pomaga w odnalezieniu policjanta. Okazuje się, że Will jest połączony z dziwnymi pnączami, a chłopiec, Joyce, Hopper, Mike i lekarze zostają uwięzieni w laboratorium przez potwory. W tym czasie Eleven odwiedza swoją matkę, a następnie szuka swojej “siostry” Kali, która okazuje się być przestępcą. Przyjaciele ustalają, że Will to szpieg potwora. Gdy wszyscy jednoczą siły, udaje się pokonać potwory, uratować Willa i zamknąć bramę między światami.

W Hawkins zbudowano galerię handlową Starcourt, przez którą drobne sklepy bankrutują. Joyce zastanawia się nad sprzedażą domu. Mike i Eleven spotykają się ze sobą. Dustin wraca z obozu naukowego, twierdząc, że znalazł dziewczynę, Suzie. Przyjaciele mu nie wierzą, więc zabiera ich ze sobą, aby skontaktować się z nią stacją radiową. Gdy przyjaciele go opuszczają, przechwytuje tajny rosyjski przekaz. Hopper, chcąc rozdzielić Mike’a i Eleven, początkowo za radą Joyce chce z nimi spokojnie porozmawiać, jednak okłamuje Mike’a i go szantażuje, przez co chłopak kłóci się ze swoją dziewczyną, która niespodziewanie zaprzyjaźnia się z Max. Dziewczyna nastawia Eleven przeciw Mike’owi i zabiera ją do galerii handlowej. Billy ma wypadek samochodowy i znajduje się w dziwnym miejscu, gdzie zwiduje swojego sobowtóra, od tamtego czasu bardzo drażni go ciepło i promienie słoneczne. Eleven zrywa z Mikiem. Podczas zabawy Eleven i Max ta pierwsza śledzi Billy’ego, widząc go w dziwnej sytuacji. W Hawkins dzieje się coś z polem magnetycznym, czym interesuje się Joyce. Nancy i Jonathan pracujący w “Gazecie Hawkins” prowadzą śledztwo w sprawie dzikich szczurów zjadających nawóz i chemikalia. Przyjaciele dochodzą do wniosku, że El, zamykając bramę między wymiarami, uwięziła na Ziemi część “łupieżcy umysłów” przebywającą wcześniej w ciele Willa, a Billy jest jego żywicielem. Mama Willa, Hopper i wcześniej porwany Alexei dostają się do przyjaciela Hoppera, który tłumaczy im słowa Rosjanina. Dustin, Steve i Robin próbują rozszyfrować wcześniej przechwycony przekaz rosyjski, co udaje się dzięki znajomości języka rosyjskiego przez Robin. W walce z Billym Eleven ledwo zwycięża i poniosła obrażenia. Dustin, Steve i Robin namawiają Ericę do pomocy w misji, Udaje im się przypadkowo dostać do rosyjskiej bazy znajdującej się pod Starcourt, ale niestety Robin i Steve zostają porwani. El udaje się porozumieć z Billym, ale przez to zostają znalezieni przez “łupieżcę umysłów”, co powoduje kontuzję u Eleven. Czwórce uwięzionych w rosyjskiej bazie udaje się uciec, ale są poszukiwani. Gdy Rosjanie mieli ich złapać, El ich ratuje, przed centrum pojawia się Billy, a następnie “łupieżca umysłów”. Po walce z potworem Eleven traci moce. Joyce, Jim i ich współpracownicy wracają do Hawkins. Jeden z nich (Rosjanin) zostaje zabity przez prześladującego ich mężczyznę, z którym później Hopper toczy walkę. Do centrum dojeżdża trójka dorosłych, a następnie rozdzielają się: Jim, Joyce i Murray idą do tajnej rosyjskiej bazy, Steve, Robin, Dustin i Erica jadą na wzgórze z radiem, a reszta zostaje na miejscu. Joyce udaje się zatrzymać klucz do bramy wymiarowej, ale tym samym zabija Hoppera, a innym udaje się pokonać “łupieżcę umysłów”, ale przez to Billy ponosi śmierć.

W pierwszym dniu emisji serialu Netflix zamówił drugą serię, której premiera początkowo miała nastąpić 31 października 2017 roku, jednak później jej data została zmieniona na 27 października 2017 roku. Trzecia odsłona serialu pojawiła się na serwisie Netflix 4 lipca 2019 roku. Twórcy oraz odgrywający rolę Hoppera, David Harbour ogłosili, iż serial na pewno doczeka się 4 sezonów, natomiast nie wiadomo, czy serial zostanie zakończony po tej ilości.

Serial spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 97% z 89 recenzji pierwszej serii zostało uznane za pozytywne, a średnia ważona ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 8.1/10. Serial został w serwisie podsumowany stwierdzeniem: „Ekscytujący, chwytający za serce, momentami przerażający – Stranger Things to uzależniający hołd złożony filmom Spielberga i telewizji lat 80”. W serwisie Metacritic średnia ocen na podstawie trzydziestu czterech recenzji wynosi 75/100.

Daj nam znać

Stranger Things

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]