The Walt Disney Company

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Sal73x

The Walt Disney Company, powszechnie znana jako Walt Disney lub Disney – amerykańska korporacja środków masowego przekazu i rozrywki założona 16 października 1923 roku przez braci Roya i Walta Disneya w Burbank w Kalifornii jako małe studio Disney Brothers Cartoon Studio. Jest to największy na świecie konglomerat medialny pod względem przychodów, wyprzedzając NBCUniversal i WarnerMedia, które są własnością telekomunikacyjnych gigantów, odpowiednio, Comcast i AT&T.

Firma operowała jako The Walt Disney Studio i Walt Disney Productions zanim w 1986 roku zmieniła nazwę na The Walt Disney Company. Złożona jest ona z czterech dywizji: Studio Entertainment, Media Networks Business, Parks, Experiences and Consumer Products i Direct-to-Consumer and International. Dyrektorem generalnym od 2020 roku jest Bob Chapek, a przewodniczącym firmy od 2012 roku jest Robert Iger. Od 1991 roku firma wchodzi w skład indeksu Dow Jones Industrial Average.

Maskotką korporacji jest stworzona przez Uba Iwerksa i Walta Disneya rysunkowa postać, Myszka Miki.

Na początku 1923 roku w Kansas City, Missouri, animator Walt Disney utworzył krótkometrażowy film zatytułowany Alice’s Wonderland, w którym dziecięca aktorka Virginia Davis pojawiła się u boku animowanych postaci. Po zbankrutowaniu w tym samym roku swojego studia, Laugh-O-Gram Studio, Disney dołączył do swojego brata Roya Disneya w Hollywood. Margaret J. Winkler, która zajmowała się filmową dystrybucyjną skontaktowała się z Disneyem i zaoferowała dystrybucję całej serii Alice Comedies z Disneyem, jako partnerem produkcyjnym. Jeszcze w tym samym roku, 16 października bracia Disneyowie utworzyli Disney Brothers Cartoon Studio, które w styczniu 1926 roku zmieniło nazwę na Walt Disney Studio.

Po upadku popularności serii Alice Comedies, Disney stworzył pierwszą w pełni animowaną serię o Króliku Oswaldzie. Dystrybucją serii zajmowało się Winkler Pictures za pośrednictwem Universal Pictures. Pomimo, iż Disney stworzył postać, zarobił zaledwie kilkaset dolarów, a dystrybutor stał się właścicielem praw do Królika Oswalda. W lutym 1928 roku, po ukończeniu 26 krótkometrażówek, Disney stracił kontrakt.

W 1928 roku, po stracie stworzonego przez siebie Królika Oswalda, Disney wymyślił postać myszki, którą początkowo nazwał Mortimer. Później zmienił on jej imię na Myszkę Miki, ponieważ jego żonie nie podobało się poprzednie imię. Pierwszymi kreskówkami z Myszką Miki, były nieme Szalony samolot z maja 1928 roku i Galopujący Gaucho z sierpnia tego samego roku. Jednak pierwszym filmem z dźwiękiem był Parowiec Willie, który zadebiutował w listopadzie 1928. Stał się on wielkim hitem wytwórni i był pierwszym w pełni udźwiękowionym filmem animowanym. Pod koniec roku studio wydało udźwiękowione reedycję Galopującego Gaucho, a w kolejnym – Szalonego samolotu.

Studio nadal produkowało serię o Myszce Miki i w sierpniu 1929 zaczęło nową, zatytułowaną Silly Symphonies, której dystrybucją zajęło się Columbia Pictures. 16 grudnia tego samego roku Walt Disney Studios przeszło reorganizację jako korporacja o nowej nazwie Walt Disney Productions, Limited z dywizją Walt Disney Enterprises oraz dwiema spółkami zależnymi Disney Film Recording Company, Limited oraz Liled Realty and Investment Company. Walt i jego żona posiadali 60% udziałów firmy, a Roy pozostałe 40% firmy. 24 stycznia 1930 roku wydawca New York Mirror, King Features, podpisał kontrakt na wydawnictwo komiksu o Myszce Miki na łamach gazety. W 1932 roku Disney podpisał dwuletni kontrakt z firmą Technicolor, na produkcję kreskówek w kolorze. Pierwszą z kolorowych produkcji były Kwiaty i drzewa z 1932 roku.

Chcąc przełamać bariery w animacji jeszcze bardziej, Disney rozpoczął produkcję pierwszej pełnometrażowej animacji w 1934 roku. Po trzech latach pracy, miała swoją premierę w grudniu 1937 roku Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, która do 1939 roku stała się najbardziej kasowym filmem tamtych czasów. Środki zarobione na tym filmie zostały wykorzystany do budowy studia filmowego w Burbank w Kalifornii. Nowe Walt Disney Studios, w którym firma ma swoją siedzibę po dziś dzień, zostało oddane do użytku pod koniec 1939 roku. W następnym roku, 2 kwietnia 1940 roku, Walt Disney Productions otrzymał swoją pierwszą ofertę publiczną.

W następnych latach studio wyprodukowało kolejne animowane filmy pełnometrażowe, takie jako Pinokio i Fantazja z 1940 roku, Dumbo z 1941, oraz Bambi z 1942. Po wybuchu II wojny światowej zyski ze sprzedaży biletów zaczęły spadać. Rządy Stanów Zjednoczony i Kanady zleciły studiu produkcję filmów szkoleniowych i propagandowych. W 1942 roku 90% pracowników studia pracowała przy filmach związanych z wojną. Powstały między innymi takie filmy jak Victory Through Air Power i Education for Death, oba wydane w 1943 roku. Studio wykorzystywało również stworzone przez siebie postaci; Kaczor Donald pojawił się w propagandowej animacji Der Fuehrer’s Face, która otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej.

Z ograniczonym personelem i niewielkim kapitałem operacyjnym w czasie i tuż po wojnie, filmy Disneya przez większość lat czterdziestych były wydawane jako kolekcje filmów krótkometrażowych, takich jak Trzej Caballeros z 1944 i Kolorowe melodie z 1948 roku. W tym samym czasie studio zaczęło produkcję filmów fabularnych i dokumentalnych.

W 1950 roku został wydany Kopciuszek, który był pierwszym animowanym filmem studia po wojnie, który odniósł sukces finansowy. Alicja w Krainie Czarów miała premierę w 1951 roku, a Piotruś Pan w 1953. Produkcja obu filmów animowanych rozpoczęto jeszcze przed wojną. W 1950 roku ukazał się pierwszy fabularny film akcji studia Wyspa skarbów. Później wydano jeszcze Opowieść o Robin Hoodzie i jego wesołych kompanach (1952), Miecz i róża (1953) i 20 000 mil podmorskiej żeglugi (1954). W 1953 roku Disney zakończył współpracę dystrybucyjną z RKO Radio Pictures, którą rozpoczął w 1937 roku i założył własną firmę do dystrybucji filmów Buena Vista Distribution.

W grudniu 1950 roku Walt Disney Productions i Coca-Cola Company nawiązały współpracę przy telewizyjnym programie specjalnym An Hour in Wonderland, który został wyemitowany na antenie NBC. W październiku 1954 roku stacja ABC wyemitowała pierwszy wyprodukowany przez studio program telewizyjny Disneyland.

18 lipca 1955 roku został otworzony pierwszy park rozrywki Disneyland w Kalifornii, jako idea miejsca, gdzie dorośli i dzieci mogą wspólnie spędzić czas. W 1955 roku zadebiutował na antenie ABC The Mickey Mouse Club, a w latach 1957 – 1959 stacja emitowała Zorro, pierwszy serial aktorski stworzony przez studio. W 1961 roku firma zakupiła prawa do postaci z książki Kubuś Puchatek.

W 1964 roku studio wydało jeden ze swoich kasowych sukcesów, Mary Poppins, który otrzymał 5 Nagród Akademii Filmowej. W 1965 roku przedstawiono plany na park rozrywki Disney World, w którego skład miały wejść hotele, a także małe miasteczko. Pod ten cel wykupiono ponad 400 hektarów w Orlando na Florydzie. 15 grudnia 1966 roku Walt Disney zmarł z powodu komplikacji związanych z rakiem płuc. Jego miejsce zajął, brat Roy. Jednym z jego pierwszych zarządzeń była zmiana nazwy parku „Disney World” na „Walt Disney World” aby uhonorować pamięć brata i jego wizję. 1 października 1971 roku park ten został otwarty, a Roy Disney zmarł na zawał 20 grudnia tego samego roku. Kierownictwem w firmie zajęli się Donn Tatum i Card Walker.

W 1980 roku powstało Walt Disney Home Video jako odpowiedź na debiutujący rynek kaset VHS. 15 kwietnia 1983 roku otworzony został Tokyo Disneyland, a 3 dni później, 18 kwietnia wystartował kanał telewizyjny The Disney Channel. W tym samym miesiącu utworzone zostało Walt Disney Pictures. W 1983 roku, Ron Miller utworzył Touchstone Pictures, aby produkować filmy dla starszej publiczności. W następny roku został wydany pierwszy film tego studia, Plusk.

W 1984 roku kierownictwo nad firmą objął Michael Eisner, który położył większy nacisk na markę Touchstone Pictures. Powstały wtedy między innymi Włóczęga z Beverly Hills (1986), Good Morning, Vietnam (1987), Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989) i Pretty Woman (1990). W 1986 roku firma oficjalnie zmieniła nazwę na The Walt Disney Company.

W 1988 roku zadebiutował Kto wrobił królika Rogera?, który był hybrydą animacji i filmu animowanego. Wydane zostały również pełnometrażowe animacje: Mała Syrenka (1989), Piękna i Bestia (1991), Aladyn (1992), czy Król Lew (1994), które okazały się być sukcesami finansowymi studia animacyjnego.

1 lutego 1989 roku założono studio Hollywood Pictures, które obok Touchstone miało również produkować filmy dla dojrzalszej publiczności. W tym samym roku firma rozpoczęła rozmowy odnośnie przejęcia The Jim Henson Company razem z biblioteką produkcji i praw Mupettów. 16 maja 1990, kiedy nadal trwały negocjacje, Jim Henson zmarł. Zostały one zakończone w grudniu tego samego roku bez powodzenia. 12 kwietnia 1992 roku otworzono Euro Disney Resort, którego nazwę zmieniono dwa lata później na Disneyland Paris. W 1993 roku Disney założył drużynę hokejową ligi NHL o nazwie Mighty Ducks of Anaheim. W tym też roku zakupione zostało studio Miramax Films. W 1994 roku ówczesny prezes firmy, Franklin Wells, zginął w wypadku lotniczym. W tym samym roku Eisner planował wykupić NBC od General Electric. W 1995 roku udało mu się doprowadzić do kupna Capital Cities/ABC Inc za 19 miliardów dolarów. W wyniku tej transakcji Disney nabył między innymi ogólnokrajową stację telewizyjną ABC, A&E Television Networks i ESPN. W 1996 roku wykupiona została drużyna baseballowa Anaheim Angels. W 1997 roku Disney zawarł porozumienie ze Steve’em Jobsem odnośnie współpracy przy filmach produkowanych przez studio Pixar, należące do Jobsa.

W 2001 roku został zakupiony Fox Family Worldwide. W 2003 roku Disney sprzedał udziały w drużynie Anaheim Angels. W lutym 2004 roku prawa do Muppetów i Niedźwiedzia w dużym niebieskim domu od The Jim Henson Company. Obie marki zostały umieszczone w Muppets Holding Company, LLC, w dywizji Consumer Products. W tym samym czasie Comcast Corporation złożyło ofertę kupna Disneya za 54 miliardy dolarów, która ostatecznie została odrzucona. W 2005 roku sprzedano Mighty Ducks of Anaheim.

Nowym dyrektorem generalnym firmy został Robert Iger, natomiast Eisner odszedł z firmy. 17 lipca 2005 roku na 50-lecie otwarcia pierwszego Disneylandu został otworzony Hong Kong Disneyland. 1 października Iger oficjalnie zastąpił Eisnera. W tym samym roku poinformowano o zamknięciu DisneyToon Studios Australia w październiku 2006. 23 stycznia 2006 roku poinformowano o zakupie studia animacyjnego Pixar od Steve’a Jobsa za 7,4 miliarda dolarów. Transakcja zakończyła się 5 maja tego samego roku. W 2006 roku Disney odzyskał prawa do Królika Oswalda. W kwietniu 2007 roku zmieniono nazwę Muppets Holding Company na The Muppets Studio i przeniesiono do dywizji Walt Disney Studios. W tym samym roku zamknięte zostało Hollywood Pictures. 31 sierpnia 2009 roku poinformowano o zakupie Marvel Entertainment za 4,24 miliarda dolarów. Transakcja ta zakończyła się 31 grudnia tego samego roku. W 2010 roku postanowiono sprzedać studio Miramax.

W kwietniu 2011 roku rozpoczęto budowę Shanghai Disney Resort, które zostało otworzone w czerwcu 2016 roku. W lutym 2012 roku zakupione zostało UTV Software Communications, a w październiku tego samego roku poinformowano o planach zakupu Lucasfilm za 4,05 miliarda dolarów. Transakcja ta zakończyła się 12 grudnia. W marcu 2014 roku Disney zakupił Marker Studios, które zostało przemianowane w maju 2017 roku na Disney Digital Network. W sierpniu 2016 roku 33% udziałów BAMTech, a rok później powiększył je do 75%. Wtedy też ujawniono, że firma planuje uruchomienie własnych serwisów strumieniowych, ESPN+ w kwietniu 2018 i Disney+ w listopadzie 2019 roku.

W listopadzie 2017 roku CNBC podało do wiadomości, że The Walt Disney Company negocjuje kupno części majątku 21st Century Fox. 14 grudnia 2017 roku, Disney oficjalnie ogłosił zamiar zakupu 21st Century Fox za 52,4 miliarda dolarów w akcjach. W marcu 2018 roku rozpoczęła reorganizację tworząc dwie nowe jednostki Parks, Experiences and Consumer Products i Direct-to-Consumer and International. Pierwsze z nich jest w głównej mierze połączeniem Parks & Resorts i Consumer Products & Interactive Media, natomiast druga jednostka ma zarządzać Disney International, sprzedażą i dystrybucją poza Stanami Zjednoczonymi oraz mediami strumieniowymi. W kwietniu 2018 roku poinformowano, że zakończenie transakcji zakupu części 21st Century Fox spodziewane jest w połowie 2019 roku. Jednak w czerwcu Comcast Corporation przedstawiło swoją ofertę zakupu za 65 miliardów dolarów. Kilka dni później Disney podbił swoją ofertę do 71,3 miliarda. 27 czerwca 2018 roku umowa ta została zaakceptowana przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych pod warunkiem, że Disney odsprzeda 22 regionalne kanały sportowe należące do Foxa. Następnego dnia Disney i Fox wyznaczyły datę zebrania udziałowców, w sprawie głosowania nad umową, na 27 lipca tego samego roku. 8 października ogłoszono nową strukturę organizacyjną dywizji Media Networks, która ma obowiązywać po zakończeniu transakcji, a 10 dni później dywizji Studio Entertainment. W 2018 roku zamknięte zostało Disneytoon Studios. 20 marca 2019 roku poinformowano o zakończeniu transakcji kupna 21st Century Fox. Dzień później poinformowano o planach zamknięcia studia Fox 2000. W połowie stycznia 2020 roku poinformowano, że zostały zmienione nazwy zakupionych studiów filmowych 20th Century Fox i Fox Searchlight Pictures na 20th Century Studios i Searchlight Pictures.

25 lutego 2020 Bob Chapek zastąpił Boba Igera na stanowisku dyrektora generalnego firmy, Iger natomiast pozostał przewodniczącym do końca 2021 roku.

Na podstawie źródła

Zarząd:

Dyrektor generalny:

Przewodniczący dywizji Studio Entertainment:

Przewodniczący dywizji Parks, Experiences and Consumer Products:

Przewodniczący dywizji Direct-to-Consumer and International:

Współprzewodniczący dywizji Media Networks Business:

Byli prezesi:

Byli dyrektorzy generalni:

Byli przewodniczący:

Daj nam znać

The Walt Disney Company

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]