Transformers

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from prayitno from Los Angeles, USA

Transformers – fikcyjna rasa pozaziemskich mechanicznych istot, mających zdolność przeobrażania się w pojazdy. Debiutowały w 1983 jako zabawki firmy Hasbro, inspirowane przejętymi przez nią zabawkami Car Robots firmy Takara. Transformery wyróżniały się na tle innych zabawek tym, że poza charakterystyczną dla nich unikatową funkcjonalnością (roboty, które zmieniają się w samochody) miały również opracowany specjalnie dla nich świat przedstawiony. Powstały komiksy, filmy, seriale i gry komputerowe o Transformerach. Mechaniczne istoty są podzielone na dwie pogrążone w wojnie domowej frakcje: Autoboty i Decepticony.

W 1980 roku japońska firma Takara wprowadziła na rynek zabawki marki Diaclone. Były to pojazdy kosmiczne, z których każdy miał alternatywną formę kształtu i pilota. Dwa lata później Takara rozwinęła pomysł ze zmiennokształtnymi zabawkami i stworzyła Car Robots, czyli samochody, które można zmienić kilkoma ruchami w roboty. W 1983 japońska firma sprzedała prawa do marki amerykańskiej firmie Hasbro, która przemianowała ją na Transformers.

Transformery wyróżniały się na tle innych zabawek tym, że poza charakterystyczną dla nich unikatową funkcjonalnością (roboty, które zmieniają się w samochody) miały również opracowany specjalnie dla nich świat przedstawiony. Transformery były promowane na szeroką skalę. Powstały opowieści i komiksy o tym jak rozbiły się na Ziemi około 4 miliony lat p.n.e. i przebudziły w latach 80. XX wieku. W 1984 Marvel Productions wyprodukował pierwszy we franczyzie serial animowany, Transformery.

W 2007 na podstawie zabawek powstał pierwszy film aktorski, Transformers. Jego producentem był Steven Spielberg, a reżyserem Michael Bay. W dniu premiery film zarobił ponad 27 milionów dolarów amerykańskich.

Pierwszym medium, w którym przedstawiono historię Transformerów były komiksy od Marvel Comics z lat 1983–1991. Według nich Transformery są kosmiczną rasą pochodzącą z planety Cybertron, na której wszystko jest mechaniczne. Planeta była pogrążona w wojnie domowej pomiędzy frakcją Autobotów pod przywództwem Optimusa Prime’a, a Decepticonów pod przywództwem Megatrona, którzy utworzyli imperium stanowiące zagrożenie dla wszechświata. Tysiąc lat od rozpoczęcia wyniszczającej wojny, obie frakcje zaczęły eksplorować kosmos w poszukiwaniu zasobów. Dwie grupy, Autobotów i Decepticonów, rozbija się na Ziemi, gdzie w tajemniczych okolicznościach Transformery zostają wyłączone. Przebudzają się w roku 1984. Decepticony zaczynają plądrować ziemskie źródła energii, a Autoboty postanawiają stanąć w obronie mieszkańców planety. Autoboty, aby wtopić się w otoczenie, zmieniają się w samochody osobowe i ciężarowe, a Decepticony w samoloty odrzutowe i broń.

Inne media związane z franczyzą Transformerów zazwyczaj opowiadają podobną historię.

Franczyzę zapoczątkowały zabawkowe roboty zmieniające się w pojazdy firmy Hasbro, które powstały w 1983. Wcześniej firma kupiła prawa do podobnych zabawek marki Diaclone i Car Robots od firmy Takara. Po sukcesie amerykańskiego produktu Hasbro rozszerzyło swoją ofertę o transformujące się robo-dinozaury, roboty transformujące się w broń lub odtwarzacz kaset, a także doczepianą do figurek osobno zabawkową broń. Wraz z rozwojem franczyzy powstały różne pomniejsze marki zabawek Transformers, takie jak:

Istniały trzy główne serie komiksów promowane marką Transformers i oparte na serii zabawek. Pierwsza była publikowana przez Marvel Comics od 1984 do 1991. Drugą, Transformers: Armada, publikowało Dreamwave Productions od 2002 do 2004. Trzecią publikowało IDW Publishing od 2005 do 2018.

Od 2007 do 2017 Michael Bay wyreżyserował pięć filmów z serii Transformers. Choć filmy były negatywnie oceniane przez krytyków, były bardzo dochodowe. Film Transformers 3 zarobił najwięcej, 1 123 miliony dolarów. Sam Michael Bay odniósł się do tego słowami Pozwólmy im nienawidzić, i tak obejrzą film. Po tym jak piąty film z serii, Transformers: Ostatni rycerz, został uznany za finansowe rozczarowanie, studio zleciło wyreżyserowanie kolejnego filmu innemu reżyserowi i przydzieliło mu mniejszy budżet. Choć film Bumblebee zarobił najmniej z całej serii, został najlepiej oceniony przez krytyków, otrzymując między innymi 93% pozytywnych opinii na Rotten Tomatoes. Po premierze jeden z producentów, Di Bonaventura, zapowiedział, że w planach jest kontynuacja Bumblebee, a kolejny film sygnowany marką Transformers będzie rebootem. Oba filmy z serii Bumblebee miałyby się dziać w nowej ciągłości fabularnej.

Daj nam znać

Transformers

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]