Zaginięcie Madeleine McCann

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Betty Logan

Zaginięcie Madeleine McCann – zaginięcie córki małżeństwa lekarzy Kate i Gerry’ego McCann, Madeleine, 3 maja 2007 roku. Zaginięcie wywołało szereg kontrowersji.

Madeleine Beth McCann urodziła się 12 maja 2003 w angielskim Leicester. Była najstarszą córką małżeństwa lekarzy Kate i Gerry’ego McCann. Madeleine zniknęła z mieszkania na parterze budynku, w którym zakwaterowano wczasowiczów z ośrodka wypoczynkowego Mark Warner, znajdującego się w miejscowości Praia da Luz w portugalskim regionie Algarve wieczorem, w czwartek 3 maja 2007.

Z zeznań jej rodziców wynika, że zostawili ją w pokoju hotelowym około godziny 19:30 czasu lokalnego i udali się na kolację w towarzystwie przyjaciół. Rodzice twierdzą, że podczas trwania posiłku córka była przez nich wymiennie odwiedzana. Matka Madeleine zeznała, że podczas odwiedzin w pokoju córki około godz. 22 zastała w jej pokoju puste łóżko oraz otwarte okno. Z zeznań matki wynika również, że policja została wezwana po ok. 10 minutach od odkrycia domniemanego zaginięcia, policja jednak utrzymuje, że wezwanie odebrano pół godziny później.

Wkrótce po uznaniu zaginięcia Madeleine przesłuchiwano dwóch mężczyzn, Roberta Murata oraz Siergieja Malinka, a także przyjaciół McCannów: Rachael Oldfield, Matthew Oldfielda, Russella O’Brien, Jane Tanner, Fionę Payne, Davida Payne i Diane Webster. Robert Murat został oficjalnie uznany za podejrzanego (arguido) w sprawie. Podejrzewano, że w posiadłości Murata znajdują się zwłoki zaginionej.

W dniu 7 września policja ponownie przesłuchała Kate i Gerry’ego McCann, po czym nadała im status oficjalnych podejrzanych po znalezieniu w samochodzie przez nich wynajmowanym materiału biologicznego w postaci płynów ustrojowych i włosów dziewczynki.

McCannowie zachowywali pozorne opanowanie oraz oziębłość podczas udzielania wywiadów. Z tego powodu wielu Brytyjczyków bardzo krytycznie odnosiło się do rodziców Madeleine, zarzucając im brak troski i zainteresowania. McCannowie uzyskali odszkodowanie od kilku gazet pozwanych przez nich za oszczerstwo.

W połowie 2008 portugalska prokuratura umorzyła śledztwo z możliwością wznowienia go w razie pojawienia się nowych dowodów w sprawie. Pod naciskiem rodziców i premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w 2011 śledztwo wznowiła brytyjska policja, która skrytykowała działalność portugalskich służb, wytykując jej popełnienie błędów podczas poszukiwań, w tym nieprzesłuchania wszystkich świadków oraz niesprawdzenia rozmów telefonicznych. W kwietniu 2012 brytyjscy funkcjonariusze zwrócili się do portugalskiej policji z prośbą o ponowne rozpoczęcie śledztwa, twierdząc, że mają poszlaki, które wskazują na to, że dziewczynka żyje.

Portugalska żandarmeria w początkowej fazie śledztwa uznała, że dziewczynka została uprowadzona, jednakże wkrótce po zniknięciu Madeleine wydział kryminalny portugalskiej policji wysnuł hipotezę, że dziecko mogło umrzeć z niewiadomych przyczyn w swoim pokoju hotelowym.

Portugalska policja zawiesiła poszukiwania dziewczynki i umorzyła śledztwo.

Do lutego 2013 roku Scotland Yard zidentyfikował 195 niesprawdzonych scenariuszy oraz nowe tropy, które mogą pomóc w rozwiązaniu sprawy.

15 marca 2019 roku na platformie Netflix został wyemitowany ośmioodcinkowy serial dokumentalny poświęcony sprawie zaginięcia dziewczynki „Zaginięcie Madeleine McCann” („The Disappearance of Madeleine McCann”) w reżyserii Chrisa Smitha. Rodzice Madeleine odmówili udziału w produkcji dokumentu, w oświadczeniu uzasadniając to dobrem śledztwa i przekonaniem, że serial nie wniósłby niczego nowego do niego.

Daj nam znać

Zaginięcie Madeleine McCann

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]