Arrowverse

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Genevieve

Arrowverse – zestaw powiązanych seriali telewizyjnych opartych na bohaterach z komiksów wydawnictwa DC Comics oraz fikcyjne uniwersum współdzielone przez te seriale. Z uniwersum powiązane są również powieści, komiksy oraz seriale krótkometrażowe i animowane. W uniwersum stosowane są crossovery pomiędzy produkcjami.

W październiku 2012 stacja telewizyjna The CW wyemitowała pierwszy odcinek serialu Arrow, a następnie kolejne seriale osadzone w tym samym uniwersum: Flash (premiera w październiku 2014), animowany Vixen (sierpień 2015) oraz DC’s Legends of Tomorrow (styczeń 2016). Powstały również crossovery z serialami emitowanymi w innych stacjach: z Constantine (stacja NBC) oraz z Supergirl (pierwotnie stacja CBS, później The CW), którego wątek główny toczy się w odrębnym równoległym świecie. Wspólnie produkcje tworzą multiwersum, w którym możliwe jest m.in. przemieszczanie się między światami oraz podróże w czasie.

Za rozwój uniwersum odpowiedzialni są scenarzyści i producenci telewizyjni: Greg Berlanti, Marc Guggenheim, Andrew Kreisberg, Phil Klemmer oraz Geoff Johns – szef zespołu kreatywnego DC Comics.

Po premierze serialu Flash, który powstał jako spin-off serialu Arrow, w mediach zaczęło funkcjonować wiele określeń na współdzielone uniwersum oraz produkcje, których akcja ma w nim miejsce: „„Arrow”-verse”, „Arrow/Flash-verse”, „Flarrowverse”. W sierpniu 2015 Marc Guggenheim poinformował, że akcja Vixen ma miejsce w „Arrowverse”, a w grudniu 2015 Andrew Kreisberg wyjawił, że producenci nazywają tak seriale Arrow, Flash i DC’s Legends of Tomorrow.

Po crosoverze z Supergirl i przeniesieniu go ze stacji CBS do The CW w artykułach i wywiadach z twórcami zaczęto używać nazw „Arrowverse” i/lub „CW Arrowverse” w odniesieniu do mutliwersum i produkcji stworzonych przez The CW. Innymi nazwami nawiązującymi do miejsca emisji były: „The CW’s Shared #DCTV Universe”, „CW DC universe”, „DC TV universe”.

Alternatywnie multiwersum nazywano „Berlantiverse” od nazwiska producenta Arrow, Flash i Supergirl Grega Berlantiego. Ten jednak odżegnuje się od takiej nazwy, chcąc podkreślić, że nie jest jedynym odpowiedzialnym za projekt.

Warner Bros. jako właściciel DC Comics posiada, na wyłączność, prawa do jego dzieł. Kevin Tsujihara, niedługo po objęciu stanowiska prezesa Warner Bros. w styczniu 2013, zdecydował, że dostępny zasób bohaterów komiksowych nie będzie dłużej pod ścisłą kontrolą jedynie działu filmowego Warner Bros. Stworzono model współpracy pomiędzy kierownikami jednostek organizacyjnych, żeby koordynować strategie związane z własnością DC. Geoff Johns podkreśla, że DC, chcąc dać więcej swobody twórcom, przyjęło inne podejście od Marvel Cinematic Universe do swoich produkcji, tworząc osobne uniwersum filmowe (DC Extended Universe) i telewizyjne.

W styczniu 2012 ogłoszono realizację serialu opartego na Green Arrow dla stacji The CW. Za scenariusz i produkcję odpowiedzialni byli Greg Berlanti, Marc Guggenheim i Andrew Kreisberg. 22 października 2012 miała miejsce premiera serialu Arrow. W rolę główną wcielił się Stephen Amell. W lipcu 2013 ogłoszono, że w serialu pojawi się postać Flasha, która następnie otrzyma swój dedykowany serial. Za scenariusz i produkcję odpowiedzialni byli Greg Berlanti, Andrew Kreisberg i Geoff Johns. Początkowo planowano, że jeden z odcinków Arrow będzie pilotem nowej produkcji. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu. We wrześniu 2013 poinformowano, że tytułową postać zagra Grant Gustin. Flash zadebiutował 7 października 2014. W styczniu 2015 prezes The CW, Mark Pedowitz, poinformował, że stacja planuje co roku robić duży crossover pomiędzy serialami.

Od 24 października 2014 do 13 lutego 2015 stacja NBC emitowała serial Constantine oparty na komiksach Hellblazer. Matt Ryan występował jako John Constantine. Stephen Amell prowadził rozmowy z DC na temat pojawienia się granego przez niego bohatera w tym serialu: „Powodem, dla którego miałem gościnnie wystąpić w Constantine, przynajmniej pomysłem, który próbowałem zaszczepić, było to, że Constantine jest ekspertem jeśli chodzi o Jamę Łazarza, która odgrywa ważną rolę w Arrow. W maju 2015 stacja NBC zrezygnowała z drugiego sezonu, mimo to w sierpniu 2015 poinformowano, że Matt Ryan powróci do roli Johna Constantine’a w Arrow w odcinku pod tytułem Hounted. W styczniu 2017 The CW ogłosiło, że Matt Ryan udzieli głosu animowanej wersji postaci w serialu pod tym samym tytułem wyprodukowanym przez Grega Berlantiego.

W styczniu 2015 roku ogłoszono, że Marc Guggenheim wyprodukuje serial animowany Vixen osadzony w Arrowverse. Pierwszy odcinek został zaprezentowany 15 sierpnia 2015. Głównej bohaterce głosu użyczyła Megalyn Echikunwoke, zaś pojawiający się bohaterowie z Arrow i Flash mówią głosami aktorów z oryginalnych seriali. Vixen pojawiła się również w Arrow, także grana przez Megalyn Echikunwoke. Andrew Kreisberg ujawnił, że poszukując aktora do podłożenia głosu w animacji, rozważano również jego potencjał do pełnego sportretowania danej postaci.

We wrześniu 2014 Greg Berlanti oraz Ali Adler, Sarah Schechter i Geoff Jones zostali ogłoszeni jako twórcy nowego serialu, Supergirl, dla stacji CBS. Na odtwórczynię tytułowej roli została wybrana Melissa Benoist. Emisja pierwszej serii rozpoczęła się 26 października 2015. Berlanti wyraził zainteresowanie włączeniem serialu do już istniejącego uniwersum. Mark Pedowitz, wyjawił, że jest otwarty na crossover, ze względu na osobę producenta oraz fakt, że CBS jest współwłaścicielem The CW (razem z Warner Bros.). Nina Tassler z CBS oznajmiła jednak, że przez jakiś czas serial zostanie tylko w jej stacji. Ostatecznie w lutym 2016 ogłoszono, że Flash, dzięki możliwości poruszania się między wymiarami, pojawi się w świecie Supergirl, określonym jako „Earth-38” w multiwersum Arrowverse. W maju 2016 ogłoszono, że począwszy od drugiego sezonu emisja serialu zostanie przeniesiona do The CW, a jego produkcja z Los Angeles do Vancouver, gdzie kręcono również pozostałe seriale z uniwersum.

W styczniu 2015 Greg Berlanti, Andrew Kreisberg i Marc Guggenheim ogłosili, że są prowadzone wstępne prace nad kolejnym spin-offem. W marcu 2015 potwierdzono serial DC’s Legends of Tomorrow, z postaciami pojawiającymi się dotychczas w Arrow i Flash, takimi jak: Atom (w tej roli Brandon Routh), Captain Cold (Wentworth Miller), Firestorm (Victor Garber), Heat Wave (Dominic Purcell), White Canary (Caity Lotz). Do serialu włączeni zostali także całkiem nowi bohaterowie: Rip Hunter (Arthur Darvill), Hawkgirl (Ciara Renée) oraz Jax Jackson (Franz Drameh). Serial miał premierę 21 stycznia 2016 roku.

Na przełomie listopada i grudnia 2016 miał miejsce crossover pomiędzy Flash, Arrow, DC’s Legends of Tomorrow i Supergirl, rozłożony na 3 odcinki trzech pierwszych seriali.

W sierpniu 2016 The CW ogłosiło prace nad nowym serialem animowanym Freedom Fighters: The Ray i, jak w przypadku Vixen, Mark Pedowitz potwierdził, że poszukiwani są aktorzy nie tylko ze względu na głos, ale także na możliwość zagrania żywej postaci.

W styczniu 2017 poinformowano, że Matt Ryan powróci do roli Johna Constantine’a w serialu animowanym Constantine: City of Demons. Scenarzystą został J.M. DeMatteis, który oparł fabułę na komiksie All His Engines. Pomimo pierwotnych planów serial nie jest kontynuacją serialu Constantine i według J.M. DeMatteisa został osadzony w tym samym uniwersum co film animowany Justice League Dark, zaś jego przynależność do Arrowverse może zostać ujawniona wraz z rozwojem.

Daj nam znać

Arrowverse

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]