Orphan Black

Orphan Black – kanadyjski serial science-fiction, stworzony przez scenarzystę Graeme Mansona i reżysera Johna Fawcetta. Główną rolę odgrywa Tatiana Maslany, wcielając się w kilka identycznych kobiet, będących klonami. Fabuła skupia się na postaci Sarah Manning, która poznaje tożsamość jednego ze swoich klonów – Elizabeth Childs, będąc świadkiem jej samobójstwa. Serial porusza kwestie moralne i etyczne związane z klonowaniem człowieka i jego wpływu na osobowość ludzką. Pierwszy odcinek miał premierę 29 marca 2013 roku na Wonder Con w Anaheim w Kalifornii.

Pierwszy sezon składający się z 10 odcinków zadebiutował 30 marca 2013 na kanale Space w Kanadzie i na BBC America w USA. 2 maja 2013 został zaplanowany drugi sezon, który wyemitowano 19 kwietnia 2014. W dniu 17 czerwca 2016 BBC America poinformowała o zamówieniu piątego i ostatniego jednocześnie sezonu.

Scenariusz do odcinka By Means Which Have Never Yet Been Tried otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna (krótka forma) w 2015 roku. W 2016 roku Tatiana Maslany zdobyła nagrodę Emmy za rolę w tym serialu w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu dramatycznym.

W Polsce serial ten dostępny jest za pośrednictwem platformy Netflix.

Sarah Manning jest świadkiem samobójstwa łudząco do niej podobnej Beth Childs. Sara, znajdująca się w ciężkiej sytuacji życiowej, postanawia przejąć jej tożsamość i zawód samobójczyni (detektyw policyjny). Wkrótce odkrywa, że jest jednym z klonów, którym grozi wielkie niebezpieczeństwo. Razem z przybranym bratem Felixem Dawkinsem oraz klonami Alison Hendrix i Cosimą Niehaus odkrywa swoje pochodzenie i naukowy ruch zwany Neolution. Członkowie tego ruchu wierzą, że byty ludzkie mogą używać wiedzy naukowej, by ukierunkować swoją ewolucję jako gatunku. Monitorują klony w celach naukowych. Baza instytucjonalna Neolucjonistów jest częścią dużej, wpływowej i bogatej korporacji The Dyad Institute, z którym współpracuje klon Rachel Duncan. W międzyczasie Sarah dowiaduje się, że jest poszukiwana przez policję i sekretną grupę religijną Proletarian. Oni z kolei pragną zabić wszystkie klony, ponieważ uważają je za wynaturzenia. Do tego celu wykorzystują Helenę – siostrę bliźniaczkę Sarah. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy zewnętrzny świat dowiaduje się o istnieniu Kiry, córki głównej bohaterki.

Wątki fabularne skupiają się na ciągłej walce Sarah i jej córki z przeciwnościami losu, ale również dotyczą wysiłków każdego z klonów, by nadać sens swojemu pochodzeniu i życiu. Próba kontroli kreacji bytu ludzkiego staje się kluczem i dominującym tematem serialu.

Zobacz więcej  Madelyn Cline

W ciągu pierwszego sezonu serialu wyjawiona zostaje tożsamość dziesięciu klonów różnych narodowości. Głównymi bohaterkami, wokół których kręci się akcja serialu to kolejno Sarah Manning – przejmuje początkowo tożsamość Beth Childs, by ukraść jej oszczędności i rozwiązać własne problemy, jednak nieoczekiwanie odkrywa swoje pochodzenie. Ma siedmioletnią, biologiczną córkę Kirę, przybranego brata Felixa, siostrę bliźniaczkę Helenę i przybraną matkę Siobhan Sadler. Kolejny klon, Alison Hendrix, ma męża, dwójkę adoptowanych dzieci i pozornie idealne życie. Konserwatywna, poukładana, stawiająca rodzinę na pierwszym miejscu jest skłonna do emocjonalnej niestabilności, gdy tylko wychodzi ze swojej strefy komfortu. Cosima Niehaus jest doktorantką mikrobiologii, zaangażowaną w badania nad sobą oraz swoimi sklonowanymi siostrami. Cierpi na chorobę dróg oddechowych. Helena – siostra bliźniaczka Sarah, wychowywana w klasztorze na Ukrainie. Zupełnie zagubiona w kwestii wiary i moralności. Początkowo żyje w przekonaniu, że jej siostry to jedynie szatańskie sobowtóry i jej obowiązkiem jest pozbycie się ich. Jest lustrzanym odbiciem Sarah, jej organy zostały stworzone po przeciwnej stronie ciała, w tym serce, jest to rzadki ale niekiedy występujący przypadek u bliźniąt. Rachel Duncan – wychowana przez Neolutionistów po rzekomej śmierci jej adopcyjnych rodziców Ethana i Susan Duncan. Pracuje na wysokim stanowisku w Dyad Institute. Jako jedyna od początku zdawała sobie sprawę ze swojego pochodzenia. Pojawia się także postać Elizabeth „Beth” Childs, detektyw policyjnej, która popełnia samobójstwo, oraz cierpiąca na chorobę układu oddechowego Katja Obinger, która ginie z rąk Heleny. Wspomniane zostają także klony o imionach Janika Zingler, Aryanna Giordano i Danielle Fournier. Wszystkie trzy zostały zamordowane przez Helenę.

W finale sezonu pierwszego Cosima odkrywa, że każdy z klonów posiada indywidualny, syntetyczny odcinek DNA, zawierający indywidualny numer identyfikacyjny. Oprócz kodu w DNA zawarty jest napis Ten organizm oraz pochodny materiał genetyczny jest zastrzeżoną własnością intelektualną (THIS ORGANISM AND DERIVATIVE GENETIC MATERIAL IS RESTRICTED INTELLECTUAL PROPERTY) oraz numer seryjny patentu. Sarah otrzymuje zdjęcie, którego opis sugeruje, że projekt naukowy odpowiedzialny za stworzenie klonów nazywał się Projekt LEDA.

Zobacz więcej  André Holland

W sezonie drugim eksplorowane są losy kolejnych klonów. Pojawia się Jennifer, która umiera na tę samą chorobę okładu oddechowego, na którą cierpią Katja i Cosima. W odcinku ósmym pojawia się Tony, klon-transseksualista. W finale sezonu po raz pierwszy pojawia się Charlotte, ośmioletni klon z wadą kończyny dolnej. Pojawia się ponadto informacja, że istniał także bliźniaczy projekt odpowiedzialny był za stworzenie męskich klonów, prowadzony przez wojsko, nazwany Projekt CASTOR. Pojawiają się takie klony jak Mark, Rudy, Miller czy Seth. Wszystkie klony z tego projektu są świadome swego pochodzenia i były wychowywane razem w wojskowym otoczeniu.

W trzecim sezonie pojawiają się kolejne klony z projektu CASTOR – klon o imieniu Parsons, który jest ofiarą nieludzkiego eksperymentu na mózgu. Sarah odkrywa także nieudaną próbę klonowania ze skradzionych próbek – klon o imieniu Abel zmarł w niemowlęctwie. W pierwszym odcinku sezonu trzeciego zostało wyjawione, że w 2006 roku sześć świadomych swego istnienia klonów z projektu LEDA zostało zlikwidowanych w rejonie Helsinek. Pojawia się także nieświadomy niczego klon o imieniu Krystal Goderitch, która pracuje jako manikiurzystka. W ósmym odcinku zostaje wspomniany klon z Polski, który również umarł na chorobę układu oddechowego. W trzecim odcinku trzeciego sezonu pojawia się informacja, że oryginalne próbki do obu projektów pochodzą od genetycznego rodzeństwa. Co więcej, w dziewiątym odcinku trzeciego sezonu okazuje się, że dawcą materiału genetycznego była Kendall Malone, która jest ludzką chimerą i matką Siobhan Sadler.

W sierpniu 2015 roku, w zakończeniu serii komiksowej związanej z serialem, zostaje przedstawiony kolejny świadomy klon: Veera Suominen, niedoszła ofiara z akcji Helsinki. W czwartym sezonie serialu pojawia się tajemniczy klon o pseudonimie M.K., który nosi maskę owcy. Wkrótce zostaje potwierdzone, że klonem tym jest Veera Suominen, która szuka zemsty na Ferdinandzie Chevalier, za zamordowanie Niki Lintuli, jej klona i przyjaciółki. W czwartym sezonie pojawia się także kolejny klon z projektu CASTOR, Ira, który w przeciwieństwie do swych braci został wychowany w innym środowisku.

Was this post helpful?

Orphan Black

A może poprostu skorzystaj ze...

streamlocator