Agenci T.A.R.C.Z.Y.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]

Jak oglądać {netflix3wiki} na Netflix

Image by/from Dominick D

Agenci T.A.R.C.Z.Y. (ang. Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.) – amerykański serial fantastycznonaukowy na podstawie komiksów wydawnictwa Marvel Comics opowiadający o fikcyjnej organizacji S.H.I.E.L.D. stworzonej przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego. Inspiracją do powstania serialu był film krótkometrażowy Marvel One-Shot: Przedmiot 47. Serial ten jest częścią franczyzy Marvel Cinematic Universe.

Produkowany był przez ABC Studios, Marvel Television oraz Mutant Enemy Productions. Twórcami serialu byli: Joss Whedon, Jed Whedon i Maurissa Tancharoen. Jed Whedon, Tancharoen i Jeffrey Bell byli showrunnerami serialu. W głównych rolach wystąpili: Clark Gregg, Ming-Na Wen, Chloe Bennet, Iain De Caestecker, Elizabeth Henstridge, Henry Simmons, Natalia Cordova-Buckley, Jeff Ward, John Hannah, Nick Blood, Adrianne Palicki, Brett Dalton i Luke Mitchell.

Serial emitowany był na antenie ABC od 24 września 2013 do 12 sierpnia 2020 roku. Wyemiotowanych zostało 7 sezonów i 136 odcinków serialu. W Polsce emitowany on był na kanale Fox Polska od 28 stycznia 2014 roku, a od 6 października 2017 roku dostępny był w serwisie Showmax.

10 maja 2013 roku ABC zamówiła serial na sezon telewizyjny 2013/14. 8 maja 2014 roku, stacja ABC zamówiła drugi sezon, a 7 maja 2015 roku, trzeci. Natomiast 3 marca 2016 roku ogłoszono zamówienie 4 sezonu, a 11 maja 2017, piątego. 14 maja 2018 roku serial otrzymał szósty sezon, a 16 listopada tego samego roku został on przedłużony o siódmy sezon. 18 lipca 2019 roku poinformowano, że siódmy sezon będzie ostatni.

W pierwszym sezonie agent Phil Coulson tworzy małą grupę agentów T.A.R.C.Z.Y., której celem jest zajęcie się nietypowymi misjami. Jednym z zadań jest projekt „Stonoga”, za którym stoi tajemniczy lider, „Jasnowidz”. Odkrywają, że za projektem stoi Hydra, która przeniknęła w głąb T.A.R.C.Z.Y.. Coulson wraz z zespołem poszukuje również odpowiedzi na pytanie w jaki sposób został przywrócony do życia po wydarzeniach w filmie Avengers.

Po zniszczeniu T.A.R.C.Z.Y., drugim sezonie, Coulson zostaje jej dyrektorem oraz ze swoją grupą zaufanych agentów zmaga się z odbudowaniem organizacji i zaufania do niej władz, walką z Hydrą oraz tajemnicą rasy Inhumans.

W trzecim sezonie Coulson rozpoczyna tajną misję skonstruowania grupy „Secret Warriors”, zbudowanej z Inhumans, a Hydra sprowadza na ziemię starożytnego przedstawiciela tej rasy, Hive’a, na ziemię.

Po pokonaniu Hive’a i Hydry, w świetle „Porozumień Sokovii”, w czwartym sezonie T.A.R.C.Z.A. staje się ponownie legalną organizacją. Coulson powraca do bycia agentem, jego zadaniem jest śledzenie superludzi, w tym Robbiego Reyes’a / Ghost Ridera. Natomiast Leo Fitz i doktor Holden Radcliffe pracują nad projektem „Life Model Decoys” oraz wirtualną rzeczywistością „Framework”, w której ostatecznie cała drużyna zostaje uwięziona.

Po wydostaniu się z niej Coulson i jego drużyna, w sezonie piątym, zostają porwani i teleportowani w przyszłość do kosmicznej stacji, w której została umieszczona ludzkość przez Kree po zagładzie Ziemi. Po powrocie do teraźniejszości Coulson umiera. W szóstym sezonie drużyna została rozbita na dwie części. Pierwsza z nich wyruszyła na poszukiwania Fitza, który utknął w kosmosie, a druga próbuje powstrzymać grupę najemników dowodzoną przez Sarge’a, który wygląda jak Coulson.

Siódmy sezon pokazuje podróż drużyny w towarzystwie androida LMD ze świadomością Colusona po różnych epokach dziejów T.A.R.C.Z.Y. z przeszłości, aby powstrzymać rasę Chronicomów, którzy chcą zmienić Ziemię w ich nowy dom, Chronikę-3 i wymazać istnienie T.A.R.C.Z.Y. z historii.

Serial emitowany był na antenie ABC od 24 września 2013 do 12 sierpnia 2020 roku. W Polsce serial emitowany był na kanale Fox Polska od 28 stycznia 2014 roku. Pierwszy sezon został pokazany również na antenie TVP1 od 3 marca 2015 roku. Pierwsze cztery sezony były dostępne w Polsce od 6 października 2017 roku w serwisie Showmax, w którym swoją premierę miał również piąty sezon od 3 grudnia 2017 roku.

Pierwszy i drugi sezon został wydany w Stanach Zjednoczonych na DVD i Blu-ray odpowiednio 9 września 2014 i 18 września 2015 roku. 20 listopada 2014 roku został udostępniony w USA pierwszy sezon serialu w serwisie Netflix, a kolejne 11 czerwca 2015 i 18 czerwca 2016 roku. Do wydania DVD i Blu-ray pierwszego sezonu został dołączony dokument Marvel Studios: Assembling a Universe.

W sierpniu 2012 roku ogłoszono, że reżyser filmu Avengers, Joss Whedon będzie pracował przy nadchodzącym projektem dla ABC i osadzonym w Filmowym Uniwersum Marvela. Kilka tygodni później stacja zamówiła pilot do serialu pod tytułem „S.H.I.E.L.D.”, którego reżyserię powierzono Jossowi Whedonowi, który również odpowiadał za scenariusz razem z Jedem Whedonem i Maurissą Tancharoen. Jed Whedon, Jeffrey Bell i Maurissa Tancharoen zostali showunnerami serialu. W kwietniu 2013 roku, ABC podało informację, że serial będzie nosił tytuł „Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.”, natomiast w maju tego samego roku został oficjalnie przedstawiony w ramówce stacji na sezon 2013/14. W lipcu 2013 roku ogłoszono, że za scenariusz serialu będą odpowiedzialni Joss Whedon, Jed Whedon, Jeff Bell, Paul Zbyszewski, Monica Owusu-Breen, Brent Fletcher, Lauren LeFranc, Rafe Judkins i Shalisha Francis. 10 października 2013 roku ABC zamówiło pełny sezon składający się z 22 odcinków.

8 maja 2014 roku, stacja ABC zamówiła drugi sezon, a 7 maja 2015 roku, trzeci. 3 marca 2016 roku ogłoszono zamówienie 4 sezonu.

11 maja 2017 roku poinformowano, że stacja zamówiła piąty sezon. 14 maja 2018 roku serial otrzymał szósty sezon, a 16 listopada tego samego roku został on przedłużony o 7 sezon.

18 lipca 2019 roku poinformowano, że serial zostanie zakończony po siódmym sezonie.

W październiku 2012 roku ujawniono, że Clark Gregg jako Phil Coulson powtórzy rolę z wcześniejszych filmów MCU. W tym samym miesiącu Ming-Na Wen została obsadzona w roli Melindy May. W listopadzie 2012 roku poinformowano, że Elizabeth Henstridge, Iain De Caestecker i Brett Dalton wcielą się w Jemmę Simmons, Leo Fitza i Granta Warda. W grudniu 2012 roku do obsady dołączyła Chloe Bennet jako Skye.

W lipcu 2014 roku poinformowano, że dołączył do nich w drugim sezonie Nick Blood jako Lance Hunter. W sierpniu 2014 roku Adrianne Palicki została obsadzona w roli drugoplanowej jako Bobbie Morse, która awansowała do głównej obsady od odcinka Wstrząsy wtórne.

W czerwcu 2015 roku poinformowano, że swoje role powtórzą również Luke Mitchell jako Lincoln Campbell i Henry Simmons jako Alphonso „Mack” MacKenzie, którzy awansowali z ról drugoplanowych w sezonie drugim do głównej obsady w sezonie trzecim.

W czerwcu 2016 roku poinformowano, że w czwartym sezonie powrócą Clark Gregg jako Phil Coulson, Ming-Na Wen jako Melinda May, Elizabeth Henstridge jako Jemma Simmons, Iain De Caestecker jako Leo Fitz, Chloe Bennet jako Daisy Johnson i Henry Simmons jako Alphonso „Mack” MacKenzie. W lipcu 2016 roku ujawniono, że John Hannah, który pojawił się w trzecim sezonie jako Holden Radcliffe został awansowany do głównej obsady.

W maju 2017 roku ujawniono, że w piątym sezonie powrócą Clark Gregg jako Phil Coulson, Ming-Na Wen jako Melinda May i Chloe Bennet jako Daisy Johnson, natomiast w czerwcu tego samego roku poinformowano, że powrócą również Elizabeth Henstridge jako Jemma Simmons i Iain De Caestecker jako Leo Fitz, a miesiąc później – Henry Simmons jako Alphonso „Mack” MacKenzie. W sierpniu 2017 roku poinformowano, że swoją rolę powtórzy Natalia Cordova-Buckley jako Elena „Yo–Yo” Rodriguez, natomiast na początku października tego samego roku, że awansowała ona do głównej obsady serialu.

W lipcu 2018 roku poinformowano, że Ming-Na Wen jako Melinda May, Chloe Bennet jako Daisy Johnson, Elizabeth Henstridge jako Jemma Simmons, Iain De Caestecker jako Leo Fitz, Henry Simmons jako Alphonso „Mack” MacKenzie i Natalia Cordova-Buckley jako Elena „Yo–Yo” Rodriguez powrócą w sezonie szóstym oraz że Jeff Ward jako Deke Shaw awansował do głównej obsady w serialu z drugoplanowej w sezonie piątym. W listopadzie tego samego roku ujawniono, że powrócą oni również w sezonie siódmym.

Dla ostatnich sześciu odcinków sezonu pierwszego i dwunastu ostatnich sezonu drugiego Marvel prowadził akcję promocyjną o nazwie „Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: The Art of Level Seven”: w każdy czwartek przed premierą nowego odcinka pokazywano grafikę go promującą, która przedstawiała kluczowe wydarzenia w nadchodzącym epizodzie

W lipcu 2014 roku Marvel Comics wydało komiks powiązany Agents of S.H.I.E.L.D.: The Chase, którego wydarzenia osadzone są w sezonie pierwszym, pomiędzy odcinkami Nasiona i Tory.

W Polsce wyniki oglądalności zostały podane tylko przez TVP1 dla dwóch odcinków pierwszego sezonu. Odcinek Pierwsze zadanie obejrzało 1,04 miliona widzów (udział w rynku 6,32%), a Obiekt 0-8-4 0,85 miliona (udział w rynku 5,11%).

Daj nam znać

Agenci T.A.R.C.Z.Y.

[ Treść artykułu jest chroniona dzięki Plagiashield ]